10 Փետրվար 2012 - 09:48 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը համոզված է բանակցությունների հաջող ավարտի և հանրապետությունում ռուսական «Ռոսագրոլիզինգ» և բելառուսական «Պրոմագրոլիզինգ» ընկերությունների ներկայացուցչությունների բացվելու մեջ: «Մենք այժմ գտնվում ենք բանակցային գործընթացում, և համոզված եմ, որ այս գործընթացում հաջողություններ կունենանք»,-փետրվարի 10-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է նա:
Ըստ նրա, գյուղտեխնիկայի մոտ 50 տոկոսը հայ ֆերմերները օգտագործում են մոտ 25 տարի և թարմացվելու կարիք ունեն:
Այս առնչությամբ Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ 2012թ փետրվարի 6-7 այցի շրջանակներում Ռուսատանի փոխվարչապետ Վիկտոր Զուբկովը ուշադրություն է դարձրել «Ռոսագրոլիզինգի» ներկայացուցչության բացմանը: Նա նաև հաղորդել է, որ ըստ բելառուսական «Պրոմագրոլիզինգի» հետ վերջնական համաձայնությունների, ֆերմերներին հատկացվելու է 4 տոկոս` 6 տարի ժամկետով տրակտորների և 8 տարի կոմբայնների համար:

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян уверен в успешном завершении переговоров по открытию в республики представительств российской компании «Росагролизинг» и белорусской «Промагролизинг».
«Мы сейчас находимся в процессе переговоров, уверен, что в этом деле мы добьемся успехов», – заявил он 10 февраля на итоговой пресс-конференции в Ереване.
По его словам, порядка 50% парка сельхозтехники эксплуатируется армянскими фермерами более 25 лет и нуждается в обновлении.
В связи с этим Серго Карапетян добавил, что в рамках визита первого вице-премьера России Виктора Зубкова в Армению 6-7 февраля 2012 года в центре внимания был вопрос открытия представительства «Росагролизинга», которое будет заниматься предоставлением сельхозтехники армянским фермерам по низким процентным ставкам и на длительный период.
Глава министерства также сообщил, что по предварительным договоренностям с белорусской компанией «Промагролизинг» сельхозтехника фермерам будет предоставляться под 4% годовых на 6 лет – для тракторов и на 8 лет – для комбайнов.