11 Փետրվար 2012 - 12:41 AMT
Հայաստանը միայն ուրախ է Ռուսաստանի հետ համագործակցության համար, որը 9 մլրդ ռուբլի կուղորդի գյուղտեխնիկայի նորացմանը
Իր հերթին Զուբկովը նշել է. «Մենք անցկացրել ենք կառուցողական և արդյունավետ բանակցություններ ռուս-հայկական առևտրատնտեսական համագործակցության վերաբերյալ»: Փոխվարչապետը հայտնել է, որ վերջին 4 տարում երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 16 տոկոսով՝ 1 մլրդ դոլարով, և «դա դեռ վերջը չէ»:
Հայաստանի հետ համատեղ պոտենցիալ նախագծերից Զուբկովն առանձնացրել է ջերմոցային և կենդանաբուծական համալիրների կառուցումը, գյուղատնտեսական տեխնիկայի առաքումը կազմակերպելը, սերմնաբուծությունը, թռչնաբուծությունը:
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը համոզված է բանակցությունների հաջող ավարտի և հանրապետությունում ռուսական «Ռոսագրոլիզինգ» և բելառուսական «Պրոմագրոլիզինգ» ընկերությունների ներկայացուցչությունների բացվելու մեջ: «Մենք այժմ գտնվում ենք բանակցային գործընթացում, և համոզված եմ, որ այս գործընթացում հաջողություններ կունենանք»,- հայտարարել է նա:
Այս առնչությամբ Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ 2012թ փետրվարի 6-7 այցի շրջանակներում Ռուսատանի փոխվարչապետ Վիկտոր Զուբկովը ուշադրություն է դարձրել «Ռոսագրոլիզինգի» ներկայացուցչության բացմանը: Նա նաև հաղորդել է, որ ըստ բելառուսական «Պրոմագրոլիզինգի» հետ վերջնական համաձայնությունների, ֆերմերներին հատկացվելու է 4 տոկոս` 6 տարի ժամկետով տրակտորների և 8 տարի կոմբայնների համար:
Դրանք լիովին լավատեսական պլաններ են, քանի որ ՌԴ կառավարությունը երեք տարում մտադիր է 9մլրդ ռուբլի (117 մլրդ դրամ) ուղորդել գյուղտեխնիկայի նորացմանը: Ռուսաստանի գյուղացիական և գյուղատնտեսական կոոպերատիվների ասոցիացիայի 23-րդ համագումարում նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Վիկտոր Զուբկովը: Այս տարի գյուղատնտեսական տեխնիկայի նորացման ծրագրին հատկացվելու է 3,5 մլրդ ռուբլի դաշնային բյուջեից, 5մլրդ ռուբլի՝ «Ռոսագրոլիզինգի» կանոնադրական կապիտալից: Ծրագրի ֆինանսավորման արդյունքում 2012-ին տրամադրվելու է 8,5 մլրդ ռուբլի:
Իրագործման առաջին տարում հատկացված միջոցներով նախատեսվում է թարմացնել 4,5 հազար միավոր տեխնիկա: Ընդ որում, ինչպես նշել է Զուբկովը, դա պետք է այնպես անել, որպեսզի ծրագրի իրագործումը սկսվի փետրվար-մարտին, որպեսզի գյուղացիները տեխնիկա ստանան գարնանային դաշտային աշխատանքների սկզբին:
Սակայն հայ ֆերմերներն առայժմ կարող են միայն երազել նման արտոնյալ պայմաններով տեխնիկա ձեռք բերելու մասին և բավարարվել հին տրակտորների վարձակալությամբ, որի հաշվին անհնար է բարձրացնել աշխատանքի արտադրողականությունը և հետևաբար եկամուտը: Իսկ առայժմ մեզ մոտ նման տվյալներ են. գյուղտեխնիկայի մոտ 50 տոկոսը հայ ֆերմերները օգտագործում են մոտ 25 տարի, և այն թարմացվելու կարիք ունի:

11 Февраль 2012 - 12:41 AMT
Армения только рада сотрудничать с Россией, которая направит 9 млрд рублей на обновление сельхозтехники
Среди потенциальных совместных проектов Зубков выделил строительство тепличных и животноводческих комплексов, организацию поставок сельхозтехники, а также важное направление – семеноводство (зерновых, бобовых и других культур), возможно развитие птицеводства, которые высокоэффективны и высокорентабельны.
Для реализации данных проектов есть необходимость в открытии представительства “Россельхозбанка” в Армении, а также “Росагролизинга”. Будет создана совместная группа, которая проработает законодательное поле для работы в Армении лизинговой компании, а после встрече в Москве будут приняты окончательные решения.
Для конкретизации путей сотрудничества Армению также посетят специалисты Россельхозакадемии, и проведут соответствующие переговоры с министром сельского хозяйства Армении.
Надо отметить оптимизм Серго Карапетяна, который уверен в успешном завершении переговоров по открытию в республики представительств российской компании «Росагролизинг», которая будет заниматься предоставлением сельхозтехники армянским фермерам по низким процентным ставкам и на длительный период, а также белорусской «Промагролизинг». По предварительным договоренностям с белорусской компанией «Промагролизинг» сельхозтехника фермерам будет предоставляться под 4% годовых на 6 лет – для тракторов и на 8 лет – для комбайнов.
Это вполне оптимистичные планы, поскольку правительство РФ за три года намерено направит 9 млрд рублей (117 млрд. драмов) на обновление сельхозтехники. С таким заявлением на 23-м съезде Ассоциации крестьянских (фермерских) хозяйств и сельскохозяйственных кооперативов России выступил первый вице-премьер РФ Виктор Зубков. На программу обновления сельхозтехники в этом году будет выделено 3,5 млрд рублей (45,5 млрд. драмов) из федерального бюджета плюс 5 млрд рублей (65 млрд. драмов) из уставного капитала ОАО "Росагролизинг". В результате на финансирование программы в 2012 году будет направлено 8,5 млрд рублей (110,5 млрд. драмов).
В первый год реализации на выделенные средства планирует обновить 4,5 тыс единиц техники. Причем, как подчеркнул Зубков, надо сделать так, чтобы реализация программы началась уже в феврале-марте, чтобы сельхозпроизводители получили технику к началу весенних полевых работ. Программа предполагает выгодные условия для аграриев: отсутствие аванса и отсрочку первого платежа, удорожание всего на 3% в год, срок лизинга до 10 лет.
Однако армянские фермеры пока могут только мечтать о приобретении техники на таких льготных условиях и довольствоваться арендой старых тракторов и комбайнов, за счет чего никак невозможно повысить производительность труда и, соответственно, доход. А пока у нас такие данные: порядка 50% парка сельхозтехники эксплуатируется армянскими фермерами более 25 лет и нуждается в обновлении.