Տոմսկի ազգային հետազոտական պոլիտեխնիկական համալսարանում բացվել է «Ռենտգենյան օպտիկա» հայ-ռուսական գիտակրթական լաբորատորիա: Բացման արարողությանը ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը, տեղեկացնում են ԳՊԿ մամլո ծառայությունից:
Լաբորատորիայի գործունեության հիմնական ուղղությունն է լինելու հիմնարար և կիրառական գիտական հետազոտությունների զարգացումը, այդ թվում՝ ռենտգենյան ճառագայթման գեներացիայի նոր աղբյուրների և եղանակների մշակումը, ռենտգենյան օպտիկայի տարրերի մշակումը և այլն:
Լաբորատորիայի բազայի վրա կիրականացվեն նաև կրթական ծրագրեր՝ «արագացուցիչների ֆիզիկա» եւ «բժշկական ֆիզիկա» ուղղություններով: Լաբորատորիայի սարքավորումների համար բուհը ծախսել է 7,5 միլիոն ռուբլի դրամաշնորհային միջոցներ:
«Ռենտգենյան օպտիկա» լաբորատորիան ղեկավարելու է լաբորատորիայի ստեղծման նախաձեռնող ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ալպիկ Մկրտչյանը:
Լաբորատորիան իր գործունեությունը ծավալելու է երկու երկրներում. 2013 թ. Երևանում բացվելու է լաբորատորիայի հայաստանյան մասը: Հետագայում լաբորատորիայում իրականացվող հետազոտական ծրագրերին կմասնակցեն նաև այլ երկրների գիտնականներ:
Տոմսկ այցելության ընթացքում ԳՊԿ նախագահը հանդիպումներ է ունեցել Տոմսկի նահանգապետի գիտատեխնիկական և ինովացիոն քաղաքականության գծով տեղակալի պաշտոնակատար Ա. Պուշկարենկոյի, ՌԴ մարզերի եւ ԱՊՀ երկրների միջև աշխատանքների կոմիտեի նախագահ Ե. Իվանովի և ՏԱՀՊՀ ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են գիտության, կրթության և ինովացիայի բնագավառներում համագործակցության հնարավորությունները: Ռուսական կողմն առաջարկել է մասնակցել իրենց մոտ իրականացվող կրթական ծրագրերին, իրականացնել համատեղ գիտական ծրագրեր և այլն: Համալսարանի ներկայացուցիչները ցանկություն են հայտնել մասնակցելու «Քենդլ» ծրագրի շրջանակներում տարվող աշխատանքներին:

14 Февраль 2012 - 07:33 AMT
В Томском Национальном исследовательском политехническом университете (ТПУ) открылась армяно-российская научно-образовательная лаборатория “Рентгеновская оптика”. На церемонии открытия присутствовал председатель Государственного комитета науки Министерства образования и науки РА, сообщают в пресс-службе ГКН.
Основным направлением деятельности лаборатории будет развитие фундаментальных и прикладных исследований, в том числе, разработка новых источников и методов генерации рентгеновского излучения и т.д.
На базе лаборатории будут реализованы образовательные программы, такие как “Физика ускорителей”, “Медицинская физика” и др. На приобретение приборов и оборудования для лаборатории вуз истратил 7,5 миллиона рублей.
Лабораторией “Рентгеновская оптика” будет руководить один из соорганизаторов лаборатории – академик НАН РА Альпик Мкртчян.
Лаборатория будет действовать в обеих странах. В 2013 году в Ереване откроется вторая половина лаборатории. В дальнейшем в исследовательских программах смогут принять участие и ученые из других стран.
По информации, размещенной на официальном сайте вуза, Альпик Мкртчян будет не только работать в новой лаборатории, но и читать лекции студентам ТПУ.
Научное сотрудничество томских политехников с армянскими учеными продолжается более десяти лет. В 1966 году в ТПУ запустили синхротрон “Сириус”, который послужил прототипом для создания более мощного синхротрона в Армении. Ученые проводили многолетнюю работу по запуску и совершенствованию этой машины, а также долгие совместные исследования, пишет “НОВОСТИ в Томске”.