14 Փետրվար 2012 - 12:52 AMT
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի առաջին նախագահ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոյի գլխավորությամբ սլովական պատվիրակության այցի արդյունքում ստորագրվել են պայմանագրեր էներգետիկայի և կրթության ոլորտում համագործակցության մասին: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպայի Հայկական կազմակերպությունների ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը:
Մասնավորապես, ստորագրվել են պայմանագրեր Գորիսի և Ստեփանակերտի համալսարանների հետ Սլովակիայի «Սկալիցա» համալսարանի ուսանողների փոխանակության մասին: «Մենք նաև պլանավորում ենք անցկացնել համատեղ ֆորումներ և համաժողովներ Սլովակիայում Հայաստանի և Արցախի ուսանողների մասնակցությամբ»,- ասել է Գրիգորյանը:
Ինչ վերաբերվում է էներգետիկայի ոլորտին, ինչպես նշել է Գրիգորյանը, ներկա այցի ընթացքում տեղի է ունեցել Ղարաբաղում փոքր ՀԷԿ բացում, որը կառուցվել է սլովակ և չեխ ձեռնարկատերերի ու ընկերությունների աջակցությամբ:
«Մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել Սյունիքում և Ղարաբաղում 50 մՎտ ընդհանուր հզորությամբ երկու ՀԷԿ-երի շինարարության մասին»,- նշել է նա:

В результате визита словацкой делегации во главе с первым председателем Национального Совета Словакии Франтишеком Миклошко были подписаны договора по сотрудничеству в сфере энергетики и образования. Об этом на пресс-конференции заявил председатель Форума армянских организаций Европы Ашот Григорян.
В частности, были подписаны договора с университетами Гориса и Степанакерта об обмене студентами со словацким университетом “Скалица”. “Мы также планируем проведение совместных форумов и конференций с участием студентов из Армении и Арцаха в Словакии”, – добавил Григорян.
Что касается сферы энергетики, как отметил Григорян, в ходе нынешнего визита было проведено официальное открытие маленькой ГЭС в Карабахе, построенной при содействии словацких и чешских предпринимателей и компаний.
“Также мы достигли договоренностей о строительстве еще двух ГЭС средней мощности в Сюнике и Карабахе общей мощностью в 50 мВт”, – отметил он.
Более того, также были достигнуты договоренности о возможной закупке горнодобывающего оборудования со стороны Зангезурского медно-молибденового комбината. “Это новейшее оборудование, которое позволит обеспечить деятельность комбината без нанесения вреда экологии”, – подчеркнул Григорян.