Այսօր Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 5 կրթական ՝ «Քվանտ» և Պոլիտեխնիկի հենակետային վարժարաններին, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրին, թիվ 131 և «Այբ» ավագ դպրոցներին հանձնել են ուսումնական ռոբոտներ խմբակներում դասավանդելու համար:
Մամլո ասուլիսի ընթացքում ցուցադրվեցին նաև ռոբոտաշինության խմբակներում երեխաների կողմից պատրաստված ռոբոտները: «Դպրոցականները սկսել են շատ ակտիվ զբաղվել ռոբոտաշինությամբ, և դա արդեն տալիս է իր պտուղները: Այժմ յուրաքանչյուր ԱրմՌոբոտիքսի մրցույթի մասնակցում է դպրոցականներից կազմված թիմ և արձանագրում հաջողություններ: Նման փոփոխությունը պայմանավորված է դպրոցներում ռոբոտաշինության խմբակների ձևավորմամբ»,- նշել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Լինելով կորպորատիվ պատասխանատու քաղաքացի` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձեռք է մեկնում տեխնոլոգիայի, ներառյալ ռոբոտիքսի, ոլորտի զարգացմանը, ինչը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանում հարակից ոլորտների զարգացումը խթանելու առումով, ինչպես նաև նպաստել միջազգային շուկաներում մեր երկրի համար մրցունակության ապահովմանն ու վարկանիշի բարձրացմանը»,-հավելել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ներկայումս ԻՏՁՄ-ն զբաղվում է նաև հատուկ ուսումնական ռոբոտի (ռոբոտ կոնստրուկտորի) նախագծմամբ և ստեղծմամբ, նպատակ ունենալով ռոբոտաշինության խմբակներ բացել հանրապետության տարբեր դպրոցներում: Դպրոցներում խմբակների ստեղծման գաղափարն առաջացել է 2009 -ից, երբ ռոբոտների մրցույթներից հետո ծնողները հետաքրքրվում էին` որտեղ իրենց դպրոցական երեխաները կարող են սովորել ռոբոտներ պատրաստել:
ԻՏՁՄ-ն 2008թ.-ից կազմակերպում է Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության մրցույթները, որոնց նպատակն է Հայաստանում վերականգնել և զարգացնել ռոբոտաշինությունը, ի հայտ բերել ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող երիտասարդների, նպաստել նրանց ներգրավվածությանը նոր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Առաջնության շրջանակում անց են կացվել «Գծին հետևող ռոբոտ», «Իրեր տարբերակող և դասակարգող ռոբոտ», «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթները:

15 февраля Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) и компания “ВиваСелл-МТС” вручили 5 учебным заведениям Еревана: Политехническому базовому колледжу, колледжу “Квант”, учебно-образовательному комплексу “Мхитар Себастаци”, старшим школам N 131 и “Айб” учебных роботов для кружков.
В ходе пресс-конференции были представлены роботы, сконструированные учениками во время занятий в кружках по роботостроению.
“Школьники начали активно заниматься роботостроением, и это уже дает свои результаты. Теперь во всех конкурсах “АрмРоботикс” принимают активное участие и школьники, они добиваются значительных успехов. Подобная перемена связана с открытием в школах кружков по роботостроению”, – отметил исполнительный директор СПИТ Карен Варданян.
“Будучи корпоративно ответственным лицом, компания “ВиваСелл-МТС” поддерживает развитие сферы технологий, включая “роботикс”, что должно положительно повлиять на развитие смежных сфер, а также на обеспечение конкурентоспособности нашей страны в данной сфере на мировом рынке и поднятия ее рейтинга”,- сказал генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
С 2008 года СПИТ проводит в Армении Открытые чемпионаты по роботостроению, цель которых – восстановление и развитие в стране данной сферы, выявление молодых талантливых разработчиков, оказание содействия в их начинаниях.