15 Փետրվար 2012 - 15:41 AMT
«Ռուսական երկաթգծեր» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինը կարծում է, որ Իրան-Հայաստան երկաթգծի նախագիծը իրական է: «Իրանի հետ համագործակցության շուրջ բազմաթիվ խնդիրներ կան, սակայն դրանք մենք չենք ստեղծում»,- հայտարարել է նա մամուլի ճեպազրույցի ընթացքում`«ՀԿԵ» ՓԲԸ նոր գլխավոր տնօրենին ներկայացնելուց հետո:
«Մենք համագործակցում ենք Հայաստանի հետ, իսկ այս նախագիծը կարող է իրականացվել միայն միջպետական համաձայնությունների հիման վրա»,-ընդգծել է Յակունինը:
Իր հերթին ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, պատասխանելով Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման աշխատանքներում Չինաստանի հնարավոր ներդրումների մասին հարցին, ընդգծել է, որ բանակցություններ տարվում են բոլոր հետաքրքրվող ներդրողների հետ: Արդյունքները կհայտարարվեն հստակ արդյունքներից հետո միայն:
Նախարարը հայտնել է նաև, որ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագիծը կարժենա մոտավորապես 1,7-2,8 մլրդ դոլար:

Президент ОАО “Российские железные дороги” (РЖД) Владимир Якунин считает реалистичным проект железной дороги Иран-Армения. “Вокруг сотрудничества с Ираном много проблем, но они создаются не нами”, – заявил он в ходе пресс-брифинга после представления нового гендиректора ЗАО “ЮКЖД”. В связи с этим он заверил, что сотрудничество с железнодорожниками Ирана продолжается, несмотря на всевозможные санкции.
“Мы работаем на Армению, и этот проект может быть реализован лишь на основе межгосударственных договоренностей”, – подчеркнул Якунин. Глава ОАО “РЖД “ в этом контексте пояснил, что коммерческая окупаемость такой дороги составляет 30-40 лет.
В свою очередь, министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, отвечая на вопрос о возможном участии Китая в инвестпрограмме железной дороги Иран-Армения, отметил, что переговоры ведутся со всеми заинтересованными инвесторами, “а результаты будут объявлены при достижении конкретики”.
Согласно Минтрансу РА, оценки объемов финансирования по проекту строительства железной дороги Иран-Армения колеблются в пределах $1,7-2,8 млрд.