Համաշխարհային բանկի նախագահ Ռոբերտ Զելլիկը հայտարարել է, որ կհեռանա հունիսի 30-ին: Այս մասին ասվում է բանկի հրապարակած հաղորդագրությունում: «Ուրախ եմ, որ աշխատել եմ միջազգային կարգի հաստատությունում նման տաղանդավոր և բացառիկ մարդկանց հետ: Խոսքը հատկապես զարգացող պետություններին` ճգնաժամը հաղթահարելու միջոցներ տրամադրելու մասին է»,-ընդգծել է Զելլիկը:
Զելլիկը հինգ տարիների ընթացքում զբաղեցրել է Համաշխարհային բանկի նախագահի պաշտոնը: Այդ ընթացքում կազմակերպությունը ռեկորդային ֆինանսական օգնություն է հատկացրել զարգացող երկրներին, որոնց ընդհանուր ծավալը կազմել է 247 մլրդ դոլար: Բացի այդ, բանկը 20 տարիների ընթացքում առաջին անգամ իրականացրել է կապիտալի ընդհանուր ավելացում:

16 Февраль 2012 - 06:47 AMT
Глава Всемирного банка Роберт Зеллик объявил, что уйдет в отставку 30 июня. Об этом говорится в опубликованном сообщении банка. «Я рад, что работал в учреждении мирового класса с такими талантливыми и исключительными людьми. Вместе мы сосредоточились на поддержке развивающихся государств в преодолении кризиса и адаптации к экономическим сдвигам», – подчеркнул Зеллик.
Зеллик занимает пост главы Всемирного банка на протяжении пяти лет. За это время организация оказала рекордную финансовую помощь развивающимся странам в размере 247 млрд. долл. Кроме того, банк провел первое общее увеличение капитала за 20 лет.