16 Փետրվար 2012 - 08:22 AMT
Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 16-ի նիստում որոշում է կայացրել լանդշաֆտի համար պարգև սահմանելու վերաբերյալ՝ ըստ Լանդշաֆտների մասին եվրոպական կոնվենցիայի: Ինչպես հայտնել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը, պարգևին կարող են հավակնել տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու հասարակական կազմակերպությունները: Պարգևների կարժանանան լանդշաֆտների պաշտպանության ու պլանավորման լավագույն ծրագրերը, պարգևները կհանձնվեն արձանիկի և դիպլոմի տեսքով, կշնորհվեն նաև հատուկ շնորհակալագրեր:
Հայաստանը միացել է կոնվենցիային 2004թ. մարտին, իսկ 2011թ. նոյեմբերին ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետությունում լանդշաֆտների ազգային քաղաքականության իրագործման մասին» ռազմավարությունը:

16 Февраль 2012 - 08:22 AMT
Правительство Армении на заседании 16 февраля приняло решение утвердить награду за ландшафт в соответствии с Европейской конвенцией о ландшафтах. Как сообщил министр градостроения Армении Вардан Варданян, на награду могут претендовать органы местного самоуправления и общественные организации.
Награды удостоятся лучшие программы по защите и планированию ландшафтов. Она будет вручаться в виде диплома и статуэтки. Могут быть вручены также специальные благодарственные грамоты.
Армения присоединилась к конвенции в марте 2004 года, в силу чего в ноябре 2011 года была принята стратегия «Об осуществлении национальной политики ландшафтов в Республике Армения».