16 Փետրվար 2012 - 12:01 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ որոշվել է նոր շունչ հաղորդել «Երևանի ՋԷԿ» ՓԲԸ հին էներգաբլոկին՝ նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Ինչպես փետրվարի 16-ին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, հին էներգաբլոկի շահագործումը շարունակելու համար կկիրառվի նորագույն տեխնոլոգիա՝ ջուր-ածխային վառելիքի օգտագործմամբ: «Դա շատ շահավետ է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ բնապահպանական տեսակետից»,-հավաստիացրել է նախարարը:
Փետրվարի 2-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը որոշում է կայացրել Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգելու մասին
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը. «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» ՍՊ ընկերությունը ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսում է կազմակերպել ԼՂՀ Մաղավուզի շրջանից ածուխի փոխադրումը Վարդենիսի երկաթուղային հանգույց` հետագայում այն «Հասա Գրուպ» ընկերության միջոցով` երկաթուղով ք. Երևան փոխադրելու նպատակով, որը պետք է կիրառվի որպես ջուր-ածխային վառելիք` ապահովելով «ԵՐԵՎԱՆԻ ՋԷԿ» ՓԲԸ-ի կողմից էլեկտրոեներգիայի ստացում:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ բեռնափոխադրումների կազմակերպման համար «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» ՍՊ ընկերությունը` համապատասխան պայմանագրի համաձայն SCANIA ընկերությունից ձեռք է բերել 40 ինքնաթափ ավտոմեքենաներ, որի համար ներդրումները կազմում են մոտ 1.9 մլրդ ՀՀ դրամ: «Սա ներքին կոոպերացիայի լավ օրինակ է և նոր մոտեցում Հայաստան-ԼՂՀ համագործակցությանը»,-ասել է նախարարը
Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել մոտ 50 աշխատատեղ` 180 հազար ՀՀ դրամ միջին աշխատավարձով:

По поручению главы государства Сержа Саргсяна было принято решение дать новую жизнь старому энергоблоку ЗАО «Ереванская ТЭС» с использованием новейших технологий. Как сообщил 16 февраля на пресс-конференции в Ереване министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, для того, чтобы продолжить эксплуатацию старого энергоблока, будет применена современная технология с использованием углеводородного топлива. «Это очень выгодно как с экономической, так и с экологической точки зрения», – заверил министр.
Правительство Армении на заседании 2 февраля разрешило компании «Хана-Транс» продлить уплату НДС на три года в рамках инвестиционной программы на сумму более чем 300 млн драмов. Компания планирует организовать доставку добытого в Магавузском районе НКР угля на железнодорожный узел Вардениса. Затем при помощи компании «Гаса Груп» уголь будет доставлен в Ереван. Это сырье будет применяться в качестве углеводородного топлива для производства электроэнергии на ЗАО «Ереванская ТЭС», что позволит обеспечить энергобезопасность Армении. Для организации грузоперевозок сырья компания «Хана-Транс» приобрела у шведской компании SCANIA 40 машин на сумму в 1,9 млрд драмов. В рамках инвестиционной программы планируется создать около 50 рабочих мест со средней зарплатой 180 тысяч драмов.
Армен Мовсисян также добавил, что организация производства электроэнергии на старом энергоблоке ЗАО «Ереванская ТЭС» – среди приоритетов Минэнерго на 2012 год.