Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը մտադիր է գնահատել գործող Հայկական ԱԷԿ շահագործման ժամկետների երկարացման հնարավորությունները: Այդ մասին փետրվարի 16-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նրա խոսքով, 2011-ի ընթացքում զգալի աշխատանք է տարվել նրա անվտանգությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, «բայց դեռ շատ անելիքներ կան», այդ թվում՝ մշակել միջոցառումների շարք այդ ուղղությամբ:
«Հաշվի առնելով բոլոր այդ աշխատանքները և այն, որ միջազգային փորձը թույլ է տալիս այտոմակայանի կյանքի երկարացում, մենք կփորձենք երկարացնել մեր կայանի կյանքը 10 տարով, այդ թվում՝ անհրաժեշտ ներդրումներ կատարելու հաշվին, մինչև նոր էներգաբլոկ կառուցելը»,- բացատրել է նա:
Անդրադառնալով նոր ատոմակայանի գործարկման ժամկետներին՝ Մովսիսյանը ենթադրել է, որ դա կլինի 2019-2020 թթ. և հավելել, որ դրա կառուցման ծրագիրը չի ուշանում, ուղղակի «ներդրողներն ավելի պահպանողական են դարձել ատոմակայանների մեջ ներդրումների հանդեպ ճապոնական Ֆուկուսիմայի դեպքերից հետո»:
Այնուամենայնիվ, նախարարը որոշակի առաջընթաց է տեսնում այդ գործում, քանի որ «Ռոսատոմի» ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոյի վերջերս կատարած այցի ժամանակ հաստատվել են նոր էներգաբլոկի շինարարության նախագծի մինչև 50 տոկոս ֆինանսավորման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները: Մովսիսյանը հավելել է, որ ռուսական կողմն առաջարկում է Հայաստանին, որ ինքը հայթայթի մնացած միջոցնցերը և չներգրավի ներդրողների: «Բայց մենք լավ պայմանների դեպքում չենք բացառում այլ ընկերությունների մասնակցության հնարավորությունը»,- ասել է նա:

Министерство энергетики и природных ресурсов Армении намерено оценить возможности продления сроков эксплуатации действующей Армянской АЭС, расположенной в Мецаморе. Об этом 16 февраля на пресс-конференции в Ереване заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. По его словам, в течение 2011 года была проделана значительная работа по повышению ее безопасности, «но еще многое предстоит сделать», в том числе разработать план мероприятий в этом направлении.
«С учетом всех этих работ и с учетом того, что международный опыт допускает продление жизни атомной станции, мы постараемся продлить жизнь нашей станции на 10 лет, в том числе и за счет внедрения необходимых инвестиций до того, как построим новый энергоблок», – пояснил он.
Касаясь сроков запуска новой атомной станции, Армен Мовсисян предположил, что это будет в 2019-2020 гг, добавив, что программа ее строительства не задерживается, просто «инвесторы стали боле консервативны к инвестициям в атомные станции после случаев с японской Фукусимой».
Тем не менее, глава министерства видит определенный прогресс в этом деле, поскольку по итогам недавнего визита главы «Росатома» Сергея Кириенко были подтверждены договоренности по линии финансировании проекта строительства нового энергоблока до 50%. В связи с этим Армен Мовсисян добавил, что российская сторона предлагает Армении самой их изыскать остальные средства, а не привлекать иных инвесторов. «Но мы не исключаем возможности участия других компаний при хороших условиях, управлением же новой атомной станции должна заниматься армянская компания, в частности, сама атомная станция», – подчеркнул он.