17 Փետրվար 2012 - 09:06 AMT
Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է ֆինանսական ծրագիր, որի նպատակն է օգնել Հայաստանին պաշտպանելու իր առավել անապահով բնակչությանը, աջակցելու մարդկային կապիտալի զարգացմանը, և բարձրացնելու մրցունակությունը` մասնավոր հատվածի համար առավել նպաստավոր միջավայր ապահովելու և կառավարումն ուժեղացնելու միջոցով: Ինչպես հայտնել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, ծրագրի ընդհանուր գումարը 80 մլն դոլար է:
Երրորդ ԶՔԳ-ն ներառում է ՄԶԸ 50 մլն ԱՄՆ դոլար փոխառություն և ՎԶՄԲ 30 մլն ԱՄՆ դոլար վարկ: ՄԶԸ փոխառությունն ունի 25 տարվա մարման ժամկետ` 5 տարի արտոնյալ ժամկետով, իսկ ՎԶՄԲ վարկը` 25 տարվա մարման ժամկետ` 10 տարի արտոնյալ ժամկետով:
1992 թ. Համաշխարհային բանկին և 1993 թ. ՄԶԸ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո` նրա նկատմամբ ՀԲ և ՄԶԸ ստանձնած հանձնառությունների ընդհանուր գումարը կազմում է 1.597 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այս գործառնությունն աջակցում է պետական բյուջեով նախատեսված աղքատամետ ծախսերի պահպանմանը, սոցիալական ապահովության ծրագրերի հասցեականության բարելավմանը, աղքատ համայնքներում նախադպրոցական ծրագրերի հասանելիությունը բարձրացնելուն, կրթության կառավարման արդյունավետության խթանմանը, ինչպես նաև առողջապահական ծառայություններում համավճարի քաղաքականության ներմուծմանը` ապահովելով համապատասխան արտոնություններ աղքատ ու խոցելի խավերի համար:
Ինչպես նշել է Հապին, Հայաստանի մրցունակությունը բարձրացնելու և նրա աճի ներուժը հզորացնելու համար գործառնությունը կարևորում է մեկ պատուհանի սկզբունքի ներդնումը ձեռնարկությունների գրանցման գործընթացում, ռիսկերի վրա հիմնված աուդիտի ներմուծումը և այլն:

Совет исполнительных директоров Всемирного банка 14 февраля утвердил финансовую программу, целью которой является оказание содействия наиболее уязвимым слоям населения и развития человеческого капитала, а также повышение конкурентоспособности посредством создания наиболее благоприятных условий для частного сектора и усиления управления. Как сообщил глава ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи на пресс-конференции 17 февраля в Ереване, «Третья операция политики развития» рассчитана на общую сумму в $80 млн.
В рамках проекта Ассоциация международного развития предоставит Армении кредит суммой $50 млн сроком на 25 лет, из которых 5 лет – льготных с 1,25% годовых.
Международный банк реконструкции и развития в рамках этой программы предоставит Армении кредит в размере $30 млн также сроком на 25 лет. Процентная ставка составит 6-месячный USD LIBOR+переменная маржа, а начальная единовременная плата – 0.25% ссуды. Кредиты предоставляются Армении в качестве бюджетной поддержки.
Глава ереванского офиса ВБ отметил, что в результате реализации программы станет возможным сохранить расходы госбюджета Армении в соцсфере, в частности, обеспечить их целевое назначение, повысить доступность дошкольных программ в наиболее бедных общинах Армении, стимулировать эффективность управления в сфере образования и внедрения системы сооплаты медуслуг. Что же касается повышения конкурентоспособности Армении, то здесь Аппи придал важность внедрению системы регистрации бизнеса посредством “одного окна”, представлению отчетностей в электронном виде и др.