18 Փետրվար 2012 - 07:12 AMT
ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտի կողմից ստեղծվել է վիրտուալ աստղադիտարանի (ՎԱ) տվյալների շտեմարան, որում գործում են երկնային մարմինների սպեկտրների արտաբերման և աստղագիտական կատալոգների փոխհամադրման ծրագրեր: Այս մասին տեղեկացնում են Հայկական աստղագիտական ընկերությունից:
Շուրջ 4 տարի է, ինչ ինստիտուտը համագործակցում է ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի հետ, որտեղ դեռ 2005թ. սկսվել է Հայկական ՎԱ նախագիծը:
Հայկական ՎԱ շրջանակներում կառուցվում են համապատասխան միջավայրեր, որտեղ հնարավոր են դառնում աստղագիտական բազմատեսակ տվյալների համատեղ օգտագործումն ու արդյունավետ գիտական հետազոտությունների իրականացումը: 2002-ից գործում է ՎԱ միջազգային ալյանսը, որը ներկայումս միավորում է 17 երկրների ազգային ՎԱ նախագծեր: Հայկական ՎԱ այդ ալյանսի անդամ է 2005 թվականից:
Հայկական ՎԱ սերվերում այժմ գործում է կատալոգների փոխհամադրման նոր ծրագիր, որն իր աշխատանքի սկզբունքով և ճշգրտությամբ գերազանցում է աշխարհում գործող նմանատիպ այլ ծրագրերը: Դրա հիման վրա արդեն կատարվում են գիտական հետազոտություններ, մասնավորապես Հայկական ՎԱ Բյուրականում գործող գիտական խմբի կողմից:
Տվյալների շտեմարանը հնարավորություն է ստեղծում դինամիկորեն մեծացնել պահվող տվյալների քանակը` ավելացնելով նոր պատկերներ, որոնք անընդհատ կերպով ստացվում են նորանոր դիտումների արդյունքում: Չկան խիստ սահմանափակումներ ավելացվող տվյալների ծավալների համար, քանի որ ներդրվել է մեծ ծավալի հիշողության տարր, որը գերարագ կապով միացված է սերվերին` ստեղծելով գրիդ տեխնոլոգիաներին համապատասխան կառուցվածք:
Փոխհամադրման ծրագիրը ներդրվել է համացանցային էջում` Հայկական ՎԱ միջավայրում, ինչը թույլ է տալիս աստղագետներին առցանց ռեժիմում կիրառել փոխհամադրման նոր արդյունավետ մոտեցումը:
Հիշեցնենք, որ Հայկական ՎԱ ստեղծվել է Բյուրականյան առաջին սպեկտրային շրջահայության (Մարգարյանի շրջահայության) թվայնացման արդյունքում, որը Հայաստանում թվայնացման նախագծերի մեջ առաջինն էր (2002-2005թթ.): Վերջերս այն ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի«Աշխարհի հիշողություն» միջազգային ռեգիստրում:

18 Февраль 2012 - 07:12 AMT
Институтом информатики и проблем автоматизации НАН РА создан сборник данных виртуальной обсерватории, в котором действуют программы выявления аспектов небесных тел и взаимосовместимости астрономических каталогов. Об этом сообщают в Армянском астрономическом обществе.
Уже около 4-х лет институт сотрудничает с Бюраканской обсерваторией НАН РА, где еще в 2005 году была начата реализация проекта Армянской виртуальной обсерватории (ВО).
В рамках проекта ВО создаются соответствующие платформы, на которых становится возможным совместное использование многообразных астрономических данных и осуществление эффективных научных исследований. С 2002 года действует Международный альянс ВО, который в настоящее время объединяет национальные проекты ВО 17 стран мира. Армения стала членом этого альянса в 2005 году.
На армянском сервере виртуальной обсерватории в настоящее время действует новая программа взаимосовместимости каталогов, которая по принципу и точности своей работы превосходит действующие в мире подобные программы. На основе этого уже проводятся научные исследования, в частности, в Бюраканской обсерватории.
Сборник данных позволяет динамично увеличить количество имеющихся данных, пополняя их новыми изображениями, которые непрерывным образом получаются в результате новых наблюдений. Программа не устанавливает жесткие ограничения на количество накапливаемых данных, поскольку в нее внедрен элемент обширной памяти, который посредством сверхскоростной связи взаимодействует с сервером.
Программа взаимосовместимости внедрена на Интернет-странице, на платформе Армянской виртуальной обсерватории, что позволяет ученым в онлайн-режиме применять новый эффективный подход взаимного совмещения полученных данных.
Следует напомнить, что Армянская ВО создана в результате оцифровки Бюраканского спектрального обзора (Спектральный обзор Маркаряна), который был одним из первых армянских проектов, подлежащих оцифровке (2002-2005 гг). Недавно он был занесен в Международный реестр программы ЮНЕСКО “Память мира”.