20 Փետրվար 2012 - 08:10 AMT
Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների իրացումից հասույթը 2011թ–ի դեկտեմբեր ամսին կազմել է 292.6 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 9.3 տոկոսով: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշների վերլուծության» մեջ: Մոնիտորինգը անցկացվել է հանրապետության 440 խոշոր հարկ վճարողների մոտ:
Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ է արձանագրվել 227 կազմակերպությունների մոտ` 74.5 մլրդ դրամով և նվազել 208-ի մոտ` 47.4 մլրդ դրամով:
01.10.2012թ-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 95.9 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 54.3 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 20.1 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 2163.4 մլն դրամի չափով:

Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в декабре 2011 года составила 292,6 млрд. драмов, увеличившись на 9,3% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за декабрь 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА.Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков Армении.
При этом рост данного показателя был зафиксирован в 227 компаниях – на 74,5 млрд. драмов, а спад был отмечен в 208 компаниях – на 47,4 млрд. драмов.
По состоянию на 1 января 2012 года сверхвыплаты налогоплательщиков составили 95,9 млрд драмов, в том числе по линии НДС – 54,3 млрд драмов, а по налоговым обязательствам – 20,1 млрд драмов. Одновременно в декабре 2011 года из госбюджета было оформлено 2163,4 млн драмов по возврату сверхвыплат НДС.