21 Փետրվար 2012 - 10:36 AMT
2011-ին ՀԱՊԿ ուժերը կենտրոնացված էին ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների, երկրների պաշտպանության առկա մեթոդների գործնական իրագործման վրա: Այդ մասին Երևան-Մոսկվա-Աստանա-Մինսկ-Կիև-Քիշնև հեռուստակամրջի ընթացքում հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Դրա հետ կապված 2011-ին անցկացվել են գործնական խաղեր՝ նվիրված ճգնաժամային իրավիճակների չեզոքացմանը և խաղաղապահական առաքելությունների իրակացմանը»,- ասել է Բորդյուժան:
Նրա խոսքով, ՀԱՊԿ-ը մեծ ուշադրություն է դարձրել տեղեկատվական անվտանգությանը, թմրանյութերի անօրինական վաճառքի և անօրինական ներգաղթի հետ պայքարին:
Բորդյուժայի խոսքով, 2012-ին ՀԱՊԿ-ը մեծ ուշադրություն կդարձնի անվտանգության ապահովման հարցերին: Նա նաև անդրադարձել է ՀԱՊԿ նախագահությունը Բելառուսից Ղազախստանին փոխանցելու հարցին, նշելով, որ Բելառուսը միշտ ակտիվ և արդյունավետ է իրականացրել կազմակերպությունում իր նախագահությունը, իսկ Ղազախստանը միշտ հանդես է գալիս մտածված առաջարկներով:

В 2011 году силы ОДКБ были сконцентрированы на кладку механизмов кризисного реагирования, практическую реализацию существующих методов защиты стран. Об этом во время телемоста Ереван-Москва-Астана-Минск-Киев-Кишенев генсек Организации договора о коллективной безопасности Николай Бордюжа.
“В связи с этим в 2011 году были проведены деловые игры, посвященные нейтрализации кризисных ситуаций и осуществление миротворческих миссий”, – заметил генсек.
Также, по словам Бордюжи ОДКБ уделило много внимания информационной безопасности, борьбе с нелегальным наркотрафиком и нелегальной иммиграцией. “Особое место в 2011-ом имели программы относительно вооружения КСОР”, – добавил Бордюжа.
По словам генсека в 2012 году в центре внимания ОДКБ будет разработка механизмов обеспечения безопасности.
Бордюжа также коснулся смены страны-председателя в ОДКБ, с Белорусии на кАзахстан, заметив, что Белоруссия активно и эффективно осуществило председательствование в организации.
“Что касается Казахстана, то они всегда выступают с продуманными предложениями” – сказал он.
В конце, подводя итоги года, Бордюжа сообщил, что в течение года было реализовано 34 контракта по покупке оружия по льготным условиям: “Преференции, предоставленные странам во время покупки составили сумму в 10 млн. евро.”.