21 Փետրվար 2012 - 10:48 AMT
Վճարային համակարգերի հայկական շուկայում արդեն երկու ամսից կներկայացվի թվով 4-րդ առաջատար միջազգային Diners Club ընկերությունը: Այս մասին փետրվարի 21-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀԲՄ նախագահ Աշոտ Օսիպյանը:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում բացի` ազգային ArCa համակարգից, գործում են հետևյալները` Visa, MasterCard և American Express:
2011թ արդյունքներն ամփոփելով` Օսիպյանն ասել է, որ Հայաստանի պլաստիկ քարտերի շուկայում գրանցվել է 30 տոկոս աճ` 2010-ի համեմատ: «2011թ թողարկվել է ավելի քան 781 հազար պլաստիկ քարտ»,-հավելել է նա: Այս առնչությամբ նա ասել է, որ աճ գրանցվել է POS-տերմինալների գծով`39 տոկոս մինչև 4 778 հատ, 25 տոկոսով ավելացել է ATM-ների թիվը` մինչև 846 հատ: Աշոտ Օսիպյանը նաև ընդգծել է, որ Հայստանում պլաստիկ քարտերի շուկայում մրցունակությունը բավականին բարձր է, քանի որ յուրաքանչյուր բանկ ձգտում է գրավել հնարավորինս շատ հաճախորդների` նրանց առաջարկելով քարտային տարբեր նախագծեր, այդ թվում` բոնուսային Cash back:
Diners Club ձեռնարկությունը, որը ստեղծվել է 1905թ, համարվում է պլաստիկ քարտերի պատմության մեջ ելակետային ընկերություն: Ներկայումս ընկերությունը ներկայացված է աշխարհի ավելի քան 200 երկրներում և բաղկացած է 8.7 մլն առևտրա-սպասարկող ընկերություններից:

21 Февраль 2012 - 10:48 AMT
На армянский рынок платежных системы через два месяца вступит четвертая по счету ведущая международная компания Diners Club. Об этом 21 февраля на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Союза банков Армении Ашот Осипян.
В Армении на сегодняшний день действую следующие платежные системы, помимо национальной ArCa, – Visa, MasterCard и American Express.
Подводя итоги 2011 года, банкир сказал, что на рынке пластиковых карт Армении был зафиксирован рост на 30% по сравнению с 2010 годом. «В 2011 году было эмитировано более 781 тыс. карт», – добавил он. В связи с этим банкир добавил, что рост был зафиксирован и по линии POS-терминалов на 39% – до 4 778 штук, на 25% увеличилось число ATM-ов – до 846 штук.
Ашот Осипян также подчеркнул, что конкуренция на рынке пластиковых карт Армении достаточно высока, поскольку каждый банк в погоне за клиентом проводит всевозможные карточные проекты, в том числе и бонусный Cash back.
Предприятие Diners Club, созданное в 1950 году, считается отправной точкой в истории развития карточной индустрии.
Сегодня сервисная сеть международного элитного клуба Diners Club International (DCI) охватывает более чем 200 стран мира и состоит из 8,7 млн. сервисно-торговых предприятий.