ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը և Frontex-ի տնօրեն Իլկկա Լայտինենը սահմանային վերահսկողության հարցերի շուրջ համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել:
Ինչպես հայտարարել է Լայտինեն, «սա բավականին կարճ և արդյունավետ գործընթաց էր»:
«Համաձայնագրի հիման վրա, մենք շուտով կձևավորենք մերձսահմանային վերահսկողության պլան, որը բխում է երկու կողմերի շահերից»,-հավելել է նա:
Լայտինենն առանձնացրել է երեք գործոններ, որոնք կապված են այս նախաձռնության հաջողության հետ` հայկական իշխանությունների կողմից նախագծի քաղաքական աջակցություն, Հայաստանում մերձսահմանային վերահսկողության հստակ ռազմավարություն և միջազգային կառույցների` Հայաստանին այս հարցում աջակցելու պատրաստակամություն:

22 Февраль 2012 - 08:22 AMT
Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян и исполнительный директор Европейского агентства по управлению оперативным сотрудничеством на внешних границах государств-членов ЕС (Frontex) Илкка Лайтинен подписали соглашение о сотрудничестве по вопросам пограничного контроля.
Как отметил Лайтинен, “это был короткий и довольно результативный процесс”.
“На основе соглашения мы скоро сформируем план действий по пограничному контролю, исходящий из интересов обеих сторон”, – добавил он.
Лайтинен выделил три фактора, связанных с успехом данной инициативы – это политическая поддержка проекта со стороны армянских властей, существование четкого видения и стратегии пограничного контроля в Армении и готовность международных инстанций как ООН и ЕС содействовать РА в этом вопросе.