2011թ ընթացքում «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի» կողմից իրականացված փաստաթղթային գործառույթների ծավալները աճել են 30 տոկոսով և կազմել 5 մլն դոլար: Այս մասին փետրվարի 22-ին «Բանկի փաստաթղթային գործառույթների և առևտրի ֆինանսավորման արդի ծառայությունները» թեմայով սեմինարին հայտարարել է բանկի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Խաչատրյանը: « Ունենալով այնպիսի բաժնետեր, ինչպիսին է «Գազպրոմբանկը», մենք մեծ հնարավորություններ ունենք այդ ծառայութնյունները մատուցել բավականին ցածր սակագներով»,-ընդգծել է նա:
Փետրվարի 22-ին бանկն իր հաճախորդների պոտենցիալ գործընկերների համար կազմակերպել է սեմինար, որի հիմնական նպատակն է հաճախորդներին ծանոթացնել վարկավորման և բանկային երաշխիքների տարբեր տեսակներին, ինչպես նաև դրանց տրամադրման մեխանիզմներին: Ինչպես նաև ասվել է այն փոփոխությունների մասին, որոնք վերջերս տեղի են ունեցել Միջազգային առևտրային տերմինալներում:
Անդրադառնալով առևտրային ֆինանսավորմանը՝ Ռուբեն Խաչատրյանը ասել է, որ բանկը մեծ հնարավորություն ունի 4-5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով վարկերի տրամադրման` ուղիղ վարկերի փոխարեն, որոնք տարեկան կազմում են 11-13 տոկոս: Սրանք հանրապետությունում առևտրային ֆինանսավորման լավ պայմաններ են, որոնք ունեն այնպիսի առավելություն, ինչպիսիք են գործարքի արագ կնքումը, բոլոր կողմերի կոմերցիոն հետաքրքրությունների ապահովումը, ինչպես նաև ֆինանսական ռիսկերի կրճատումը:

За 2011 год объемы документарных операций, совершенных ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» увеличились на 30% и составили 5 млн. долларов. Об этом в 22 февраля в Ереване в рамках семинара на тему «Современные услуги банка по проведению документарных операций и торговому финансированию» сообщил заместитель генерального директора ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» Рубен Хачатрян. «Имея такого акционера как «Газпромбанк» мы имеем большие возможности предоставления этих услуг по достаточно низким тарифам», – подчеркнул он.
22 февраля ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» организовал для своих клиентов и потенциальных партнеров семинар, основная задача которого – представление различных типов аккредитивов и банковских гарантий, а также механизмов их предоставления. Были и изменения, произошедшие в последнее время в Международных торговых терминалах (Incoterms) и Международных унифицированных правилах гарантий по требованию. Более того, клиентам были представлены возможности банка фондировать сделки с помощью кредитных линий, предоставляемых «Газпромбанком» или другими банками-корреспондентами.
Касаясь торгового финансирования, Рубен Хачатрян сказал, что «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» имеет возможность предоставления кредитов от «Газпромбанка» в среднем по 4-5% годовых в долларах США вместо прямых кредитов, которые в «Арэксимбанке» в среднем составляют 11-13% годовых. Это очень хорошие условия предоставления торгового финансирования по республике, имеющие такие преимущества, как быстрота оформления сделки, обеспечение коммерческих интересов всех сторон, а также снижение финансовых рисков при ее совершении.