«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ բոլոր միջազգային և տեղական ուղևորատար գնացքները երթևեկում են ըստ չվացուցակի` չնայած վերջին շաբաթների ընթացքում Հայաստանի տարածքում հաստատված անբարենպաստ եղանակային պայմաններին: Այդ մասին հաղորդեց ՀԿԵ-ի Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետի տեղակալ Կարինե Գրիգորյանը: Նա հիշեցնում է, որ ուժեղ ձյան և Ջաջուռ-Մայիսյան երկաթուղային հատվածում ստեղծված դժվար պայմանների պատճառով փետրվարի 10-13-ին դադարեցված էր Երևան-Թբիլիսի-Երևան միջազգային գնացքների շարժը:
«Սակայն բավականին օպերատիվ կերպով անցկացրած ձնամաքրման աշխատանքներից հետո միջազգային գնացքների շարժը վերականգնվեց: Փետրվարի 14-ից սկսած ոչ մի միջազգային գնացքի կամ տեղական էլեկտրագնացքի մեկնումը չէր հետաձգվել: Բոլոր գնացքները երթևեկում են ըստ չվացուցակի, առանց ուշացումների», – ընդգծեց Գրիգորյանը:
Տնօրինության ղեկավարի տեղակալի խոսքերով, այն ուղևորներին, ովքեր չէին կարողացել Թբիլիսի հասնել հետաձգված գնացքներով, հնարավորություն տրվեց վերադարձնել տոմսերը` վճարված գումարը ստանալով առանց որևէ պահումների: Սակայն ուղևորների մի մասը կարողացել է գնված տոմսերից օգտվել արդեն փետրվարի 14-ին` Թբիլիսիի հետ հաղորդակցության վերականգնումից հետո:
Կարինե Գրիգորյանը հատուկ նշեց, որ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն համայնքային իշխանությունների հետ համատեղ կազմակերպեց կառամատույցների ձնամաքրման աշխատանքները:
«Ուղևորափոխադրումների տնօրինությունը նամակով էր դիմել համայնքների ղեկավարներին` խնդրելով աջակցել կառամատույցների մաքրման աշխատանքներում: Տեղական իշխանությունների բոլոր ղեկավարները արձագանքեցին և այսպիսով կառամատույցների մի մասը մաքրվեց իրենց, իսկ մյուս մասը` երկաթուղու ուժերով», – ասաց Տնօրինության պետի տեղակալը:
Իսկ ինչ վերաբերում է երկաթուղային գծերի մաքրմանը, ապա այստեղ աշխատում է հատուկ տեխնիկան, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:

Все международные и местные поезда ЗАО «ЮКЖД» курсируют строго по расписанию, несмотря на тяжелые погодные условия, установившиеся на территории Армении в последние недели. Об этом сообщила заместитель начальника Дирекции пассажирских перевозок ЮКЖД Карине Григорян. Как напомнила замглавы Дирекции, 10-13 февраля из-за снегопада и снежных заносов на участке Маисян-Джаджур были отменены международные поезда Ереван-Тбилиси-Ереван.
«Однако после оперативно проведенных снегоочистительных работ сообщение было восстановлено. С 14 февраля не был отменен ни один международный поезд или электричка местного сообщения. Все составы курсируют строго по графику, без опозданий», – подчеркнула Григорян.
По словам заместителя начальника Дирекции, часть пассажиров, которые не смогли добраться до Тбилиси на отмененных поездах, сдали свои билеты, получив всю уплаченную за них сумму без каких-либо удержаний. Часть пассажиров смогла воспользоваться приобретенными билетами уже 14 февраля – после восстановления сообщения с Тбилиси.
Григорян особо отметила, что ЗАО «ЮКЖД» совместно с местными властями организовало очистку от снега пассажирских платформ.
«Дирекция пассажирских перевозок обратилась с письмом к руководителям местных общин, попросив оказать содействие в очистке пассажирских платформ от снега. Все руководители откликнулись на нашу просьбу и, таким образом, часть платформ была очищена силами местных властей, а часть – силами железной дороги», – сообщила замглавы Дирекции.
Что же касается железнодорожного полотна, то для его расчистки задействована специальная техника, сообщает пресс-служба компании.