24 Փետրվար 2012 - 07:01 AMT
Կառավարությունը իր սոցիալական քաղաքականության մեջ անցում է կատարում անապահով ընտանիքների եկամուտների բարձրացումից դեպի նրանց հնարավորությունների բարձրացում, փետրվարի 24-ին Երևանում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ բացելով «Երեխաների եւ ընտանիքների սոցիալ բարեկեցությունը Հայաստանում՝ ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների միջոցով» թեմայով համաժողովում:
Ըստ նրա, ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների ներմուծումը 2011թ. առաջնայնություն է հայտարարվել և մշակվել է մի հայեցակարգ, որը հնարավորություն տվեց գործարկել առաջին փորձնական ծրագրերն ու ապացուցել, որ այդ մոտեցումն աշխատում է: «Այդ քաղաքականության նպատակն է ունենալ գրասենյակներ, որոնք կմատուցեն ինտեգրված սոցիալական ծառայություններ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով և աշխատակիցներ, որոնք իրազեկ կլինեն անապահով ընտանիքների բոլոր խնդիրներին»,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ վարչապետը կարևորել է, որ փորձնական ծրագրի շրջանակներում անապահով ընտանիքները ստանան նպատակային կառավարական աջակցություն, որը կլինի բովանդակային, ոչ թե ձևական: Տիգրան Սարգսյանը առանձնացրել է աղքատություն ծնող հիմնական ուղղությունները՝ առաջին հերթիկն, դա աշխատանքի բացակայությունն է: Այստեղ կառավարությունը պետք է փորձի ապահովել այդ ընտանիքների աշխատունակ անդամներին աշխատանքով, ոչ թե ավելացնի նրանց կախվածությունը պետնպաստից: Երկրորդ պատճառը՝ կրթության անհասանելիությունն է, ինչպես նշել է վարչապետը, նման ընտանիքների 62 տոկոսը չունեն բարձրագույն կրթությամբ անդամների և երեխաների միայն 10 տոկոսը կրթություն ստանալու հնարավորություն ունի: «Դա նշանակում է, որ մեր աջակցությունն այնպիսին պետք է լինի, որ նրանք կարողանան կրթություն ստանալ»,-ասել է նա:
Երրորդ ուղղությունը երեխաներն են: «Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ երեխաները ծնվեն ու դաստիարակվեն ընտանիքներում: Ամենավատն այն է, երբ մենք երեխաներին կտրում ենք ընտանիքներից ու մանկատուն տանում»,-ասել է նա:
Իր հերթին աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը հավելել է, որ արդեն մինչ 2012թ. ավարտը Հայաստանում կգործեն սոցիալական ծառայությունների տրամադրման մոտ 15 կենտրոններ: Ըստ նրա, ՀԲ հետ համատեղ մշակվում է նրանց աշխատանքի մոդելը, կազմվում են նախագծեր ու նախահաշիվներ, որից հետո կսկսվեն վերանորոգման աշխատանքները: Նա նաև նշել է, որ նախարարության նոր քաղաքականության ուշադրության կենտրոնում «մարդն է ու նրա խնդիրները»:
Համաժողովի կազմակերպիչն է Հայաստանի աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունը, տարածքային կառավարման նախարարությունը ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ: Համաժողովում ներկայացվել են սոցիալական ծառայությունների տրամադրման ինտեգրված միասնական համակարգի ներդրման փորձնական ծրագրի մեկնարկային արդյունքները:

24 Февраль 2012 - 07:01 AMT
Правительство Армении в своей социальной политике переходит от повышения доходов необеспеченных семей к повышению их возможностей, заявил 24 февраля в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая форум на тему Социальное благосостояние детей и семей Армении посредством интегрированных социальных услуг.
По его словам, внедрение интегрированных социальных услуг в 2011 году было объявлено приоритетом, и была разработана концепция, чтобы стало возможным реализовать первые пилотные проекты и доказать, что этот подход работает. “Цель данной политики – иметь офисы, предоставляющие интегрированные социальные услуги по принципу «одного окна», и рабочих которые осведомлены о всех проблемах необеспеченных семей”, – сказал он.
В связи с этим глава правительства придал важность тому, что в рамках этой пилотной программы необеспеченные семьи получат целевое правительственное содействие, которое будет содержательным, а не формальным. Тигран Саркисян выделил основные направления, которые порождают бедность: в первую очередь, это отсутствие работы, и здесь правительство должно выявить работоспособных членов этих семей, чтобы попытаться обеспечить их работой, а не повышать их зависимость от непосредственного госсодействия. Вторая причина – доступность образования, как сообщил премьер, в 62 % этих семей нет членов с высоким образованием, и лишь 10% детей имеют возможность получить образование. “Это означает, что мы отныне должны проявить такое содействие, чтобы они смогли получить образование”, – подчеркнул он.
Глава правительства назвал третье направление – дети. “Мы должны приложить усилия, чтобы дети рождались и воспитывались в семьях. Самая плохая практика, когда мы отрываем детей от семей и отдаем их в детдома”, – подчеркнул он.
В свою очередь министр труда и социальных вопросов Артур Григорян добавил, что уже до конца 2012 года в Армении будет действовать порядка 15 центров по предоставлению интегрированных социальных услуг. По его словам, совместно с ВБ разрабатывается модель их работы, составляются проекты и сметы, после чего можно будет приступить к ремонтным работам. Он также подчеркнул, что в центре внимания новой политики, над которой министерство работает уже два года, “человек и его проблемы”.
Организатором форума выступает Министерство труда и социальных вопросов Армении, Министерство территориального управления Армении при поддержке Детского фонда ООН. В ходе форума были представлены годовые результаты пилотного старта программы внедрения в Армении единой интегрированной системы предоставления социальных услуг.