24 Փետրվար 2012 - 12:18 AMT
Google ընկերությունը 2012-ին հավանաբար կթողարկի սեփական ապրանքանիշի պլանշետային համակարգիչ։ Այս մասին հաղորդում է CNET-ը՝ հղելով վերլուծաբան Ռիչարդ Շիմին։
Ըստ վերլուծաբանի, Google-ի պլանշետն ունենալու է 7 դյույմ անկյունագծով էկրան և արտադրությունը մեկնարկելու է ապրիլին։ Պլանշետների առաջին շարքը կթողարկվի մոտ 2 միլիոն քանակությամբ։ Իսկ թե ով է լինելու արտադրողը՝ Google-ը, թե մեկ այլ գործընկեր դեռ հայտնի չէ։
Պետք է նշել, որ Google-ի պլանշետի ստեղծման մասին լուրեր համացանցում հայտնվել էին դեռևս 2011-ի դեկտեմբերից։ Ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Էրիկ Շմիդտը հայտնել էր իտալական պարբերականին, որ Google-ը ցանկացնում է պլանշետների շուկա մուտք գործել բարձրորակ արտադրանքով։
Դե իսկ 2012-ի հունվարին թայվանական DigiTimes –ը գրել էր, որ Google-ն աշխատում է պլանշետի ստեղծման շուրջ և իբրև թե այն արժենալու է 199 դոլար։
Վերլուծաբանները չեն բացառում նաև, որ Google-ի ապագա պլանշետը կկրի Nexus անվանումը, ինչպես իր սմարթֆոնների շարքը՝ արտադրված Samsung-ի հետ համատեղ։

24 Февраль 2012 - 12:18 AMT
Компания Google в 2112 возможно, выпустит планшет Nexus. Об этом сообщает CNET, ссылаясь на аналитика Ричарда Шима. По мнению аналитика, планшет Google будет оснащен 7-дюймовым экраном, его начнут производить в апреле. Первая серия планшетов будет выпущена в количестве 2-х миллионов экземпляров.
Следует отметить, что слухи о производстве планшетов компании Google были распространены еще с декабря прошлого года. Член совета директоров компании Эрик Шмидт сказал в интервью итальянскому журналу, что Google желает вступить на рынок планшетов с продукцией высокого качества.
А в январе 2012 года тайванская DigiTimes написала, что Google работает над разработкой планшета, который будет стоить 199 долларов.
Аналитики не исключают, что будущий планшет будет называться Nexus, как и серия смартфонов совместного производства с компанией Samsung.