25 Փետրվար 2012 - 08:09 AMT
Համաշխարհային բանկի նախագահ Ռոբերտ Զելլիկը հայտարարել է, որ վստահ չէ որ Հունաստանին ֆինանսական օգնության ևս մեկ չափաբաժին է պետք: «Դեռ վաղ է եզրակացություններ անել, իրավիճակը մասամբ կախված է նրանից, թե ինչ կձեռնարկի Հունաստանը», ասել է նա:
Ըստ Զելլիկի, եվրագոտու մի շարք երկրներ, որտեղ մոլեգնում է ճգնաժամը, մասնավորապես, Իտալիան, Իսպանիան ու Պորտուգալիան, ֆինանսական օգնության կարիք չունեն: Ըստ Զելլիկի, ճգնաժամի լուծման հիմնական միջոցը տնտեսական աճի արագացումն է, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Ռոբերտ Զելլիկը գտնում է, որ ԱՄՆ ներակայացուցիչները պետա է ղեկավար դիրքեր զբաղեցնեն մի շարք միջազգային հաստատություններում: Նա նշել է, որ իրենից հետո ՀԲ-ն պետք է ամերիկացի ղեկավարի:

25 Февраль 2012 - 08:09 AMT
Президент Всемирного банка (ВБ) Роберт Зеллик заявил, что не уверен в том, что Греции нужен еще один транш финансовой помощи. "Еще рано делать какие-либо выводы, частично ситуация будет зависеть от того, какие действия предпримет сама Греция", сказал он.
При этом, по мнению Р.Зеллика, ряд прочих стран еврозоны, охваченных кризисом, в частности, Италия, Испания и Португалия не нуждаются в финансовой помощи. Основным методом разрешения кризиса Зеллик назвал ускорение экономического роста, передает Reuters
Глава ВБ считает, что представители США должны занять руководящие позиции в ряде международных учреждений. Он отметил, что возглавить ВБ после него также должен американец. «Я бы хотел, чтобы США почувствовали ответственность за международную систему. Поэтому, если появится достойный кандидат из Америки, я считаю, это будет хорошо и для США, и для банка», – подчеркнул он.