27 Փետրվար 2012 - 08:02 AMT
WikiLeaks-ը մտադրություն է հայտնել հրապարակել Stratfor մասնավոր հետախուզական ընկերության ավելի քան 5 մլն էլեկտրոնային նամակներ, հայտնում է Agence France-Presse-ը` հղելով WikiLeaks-ի մամուլի հաղորդագրությունը:
Նամակները ցույց են տալիս, թե ինչպես է ընկերությունը բիզնեսում կամ կառավարությունում իր հաճախորդների շահերից ելնելով, «մշակում» մասնավոր անձանց:
Փաստաթղթերը պետք է ապացուցեն նաև Stratfor-ի և մեծ կազմակերպությունների և կառավարական հաստատությունների միջև կապը: Վերջիններիս թվում են Ազգային անվտանգության նախարարությունը, ծովային կորպուսը և ռազմական հետախուզության վարչությունը:
2011թ դեկտեմբերին Stratfor-ի տվյալների բազան կոտրվել է Anonymous հաքերական խմբակցության կողմից: 3 օր անց, տվյալների մի մասը հասանելի էր բոլորին:

WikiLeaks объявил о намерении опубликовать более пяти миллионов электронных писем американской частной разведывательной компании Stratfor, передает Agence France-Presse со ссылкой на пресс-релиз WikiLeaks.
В сообщениях, относящихся к периоду с июля 2004 года по декабрь 2011-го, содержится информация об осведомителях Stratfor, системе выплат и психологических методах ее работы.
Письма показывают, как разведкомпания в интересах своих клиентов в бизнесе или правительстве берет в разработку частных лиц.
Документы также должны доказать наличие конфиденциальных связей между Stratfor и большими корпорациями типа Lockheed Martin и правительственными учреждениями, такими как Министерство нацбезопасности, корпус морской пехоты и управление военной разведки.
Stratfor иногда называют "теневым ЦРУ". 25 декабря 2011 года база данных Stratfor была взломана группировкой хакеров Anonymous . Спустя 3 дня часть украденных данных была выложена в открытый доступ.