Վերջին երեք օրում ադրբեջանցի հաքերները շատ ակտիվ էին իրենց դրսևորել։ Այս անգամ նրանք հարձակվել էին Արցախի միանգամից մի քանի կառավարական կայքերի վրա՝ karabakh.net , gov.nkr.am, nkr.am, government.nkr.am, shoushi.nk.am և այլն։ Բոլոր այս կայքերում ադրբեջանցիները Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ պաստառներ էին թողել։
Ի պատասխան այս հարձակումներին հայկական հաքերային խմբավորում Armenian Cyber Army -ն կոտրել է մի քանի ադրբեջանական կայքեր՝ տեղադրելով այնտեղ Խոջալուի դեպքերի մասին պատմող ֆիլմի հոլովակ և հղում՝ xocali.net։
Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։ Ըստ նրա, երբ մոտենում են Խոջալուի իրադարձությունների տարելիցները, ադրբեջանցիները միշտ հարձակվում են հայկական կայքերի վրա, սակայն հայ հաքերների կողմից հարձակումները հենց Խոջալուի առնչությամբ, նորություն է։
Խոսելով Արցախի կայքերի ոչ լավ պաշտպանված լինելու մասին՝ Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց. «Մի բան պարզ է, շատ լուրջ խնդիր կա, որը պետք է համակարգված լուծվի։ ՀՀ-ում նույն վիճակն էր, մինչև 2009-ին բոլոր պետական կայքերը Ազգային անվտանգության ծառայության հատուկ պաշտպանության տակ չդրվեցին։ Երևի թե նույնն էլ պետք է անել ԼՂՀ դեպքում»։

В течение последних трех дней азербайджанские хакеры были достаточно активны. На этот раз они атаковали сразу несколько правительственных сайтов Арцаха: karabakh.net, gov.nkr.am, nkr.am, government.nkr.am, shoushi.nk.am и др. На сайтах они разместили плакаты, якобы рассказывающие о событиях в Ходжалу.
В ответ на эти атаки армянская хакерская группировка Armenian Cyber Army взломала несколько азербайджанских сайтов, разместив на них видеоролик фильма о событиях в Ходжалу и ссылку xocali.net.
Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказал эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян. По его словам, приближается дата событий в Ходжалу, в это время азербайджанские хакеры всегда атакуют армянские сайты. Однако, атаки со стороны армянских хакеров относительно ходжалинских событий – это новость.
Говоря о незащищенности арцахских сайтов, Самвел Мартиросян отметил, что “это серьезная проблема, и она должна решиться как можно быстрее. До 2009 года Армения была в том же положении, пока правительственные сайты не были взяты под охрану СНБ. Видимо, так же придется поступить и в НКР”.