Բարսելոնայում մեկնարկած Mobile World Congress ցուցահանդեսի ժամանակ Nokia ընկերությունը ներկայացրել է չլսված 41 Մեգապիքսել ֆոտոխցիկով Nokia 808 PureView սմարթֆոնը, հայտնում է տեխնոբլոգ TechCrunch-ը։
Nokia 808 PureView-ն հագեցած է Pureview տեխնոլոգիայով, որը թույլ է տալիս ստանալ բարձրորակ մաքրությամբ և պարզությամբ լուսանկարներ, անգամ վատ լուսավորության պայմաններում։
Սմարթֆոնն ունի 1.3 GHz պրոցեսոր, 512Մբ օպերատիվ հիշողություն (RAM), 4-դյույմ անկյունագծով AMOLED էկրան։ Այն աշխատում է Symbian Belle օպերացիոն համակարգով։
Սմարթֆոնի վաճառքը սպասվում է 2012-ի 2-րդ եռամսյակում 450 եվրո արժեքով։
Mobile World Congress 2012 ցուցահանդեսը մեկնարկել է Բարսելոնայում։ Այն համարվում է տարվա խոշորագույն ՏՏ ոլորտի իրադարձություններից։ Ցուցահանդեսին հավաքվում են սմարթֆոնների առաջատար արտադրողները, ինչպես նաև ծրագրային ապահովում ներակայացնող ընկերությունները։ Ցուցահանդեսը տևելու է մինչև մարտի 1-ը։

27 Февраль 2012 - 12:08 AMT
На выставке Mobile World Congress, стартовавшей в Барселоне, компания Nokia представила смартфон Nokia 808 PureView с неслыханной видеокамерой 41 Мп, сообщает техноблог TechCrunch.
В смартфоне Nokia 808 PureView использована технология Pureview, что позволяет получить высококачественные снимки с большим разрешением даже при слабом освещении.
Смартфон оснащен процессором тактовой частотой 1,3 ГГц, оперативной памятью 512 Мб (RAM), 4-дюймовым сенсорным дисплеем ClearBlack AMOLED с использованием стекла Gorilla Glass и разрешением 640 x 360 пикселей. Он работает на основе операционной системы Nokia Belle.