Հայաստանն ունի միլիոնավոր հատորներով գրականություն, իսկ թվայնացումը բավական բարդ գործընթաց է։ Այսպես նշեց այսօր կայացած մամլո ասուլիս ժամանակ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը։
«Մենք 2001-ին սկսեցինք թվայնացնել Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի Ազգային գրադարանի, Գիտաբժշկական գրադարանի և Գիտապալատի գրադարնները։ Այժմ մենք ունենք մոտ 1 միլիոն թվայնացված գրառումներ»,-նշեց նա և ավելացրեց, որ թվայնացման գործընթացը սկվել է էլեկտրոնային քարտարանների ձևավորումից։
«Էլեկտրոնային քարտարանները հեշտացրել են գիրք որոնելու գործընթացը։ Էլեկտրոնային քարտարանում գրքի անվանման հետ միասին կա նաև գրքի նկարագրությունը, այն կազմելը կրկին բարդ գործընթաց է»,- ասաց տնօրենը։
Տիգրան Զարգարյանի խոսքով, էլեկտրոնային քարտարանների ձևավորմանը հաջորդում է տեքստային նյութերի թվայնացումը։ Յուրաքանչյուր գրքի թվայնացում պահանջում է յուրաքանչյուր էջի նկարում, մշակում, տեղադրում ինտերնետում, արխիվացում։ Ապա նաև պահանջվում են հզոր սերվեներ, համապատասխան ծրագրային ապահովում, գրադարանավարների վերապատրաստում։ Տիգրան Զարգարյանի խոսքով, Հայաստանի գրադարանների թվայնացման գործընթացին աջակցում է Բաց հասարակության ինստիտուտը, մշակույթի նախարարությունը, ԳԱԱ-ն, կառավարությունը և այլն։ Սակայն, թե որքան ֆինանսավորում է մինչ օրս հատկացվել այս գործընթացի համար, ՀԱԳ տնօրենը չնշեց։
Հայաստանի ազգային գրադարանը ամենախոշոր պահոցն է 7 միլիոն գրքերով։ Ըստ ՀԱԳ տնօրենի, կան գրքեր, որ խունացել են, կան գրքեր, որոնցից 1 օրինակ կա։ «Թվայնացումն առաջին հերթին լուծում է մեր գրականության ապահովագրման խնդիրը։ Այս 10 տարվա ընթացքում մենք հասցրել ենք թվայնացնել մեր հայ գրականության ընդամենը 1-2%-ը»,-նշեց Տիգրան Զարգարյանը։
Տիգրան Զարգարյանը տեղեկացրեց նաև, որ յուրաքանչյուր թվայնացված գիրք տեղադրվում է ՀԱԳ, ԳԱԱ, ԵՊՀ օնլայն գրադարններում և վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ԳԱԱ գիտական աշխատանքները կարդում են նաև դրսում՝ ԱՄՆ, Եվրոպայում և այլն։

Армянская литература насчитывает миллионные тома книг и сочинений, а их оцифровка является довольно сложным процессом. Об этом рассказал 28 февраля во время пресс-конференции директор Национальной библиотеки Армении Тигран Заргарян.
“Мы с 2001 года начали оцифровку библиотек НАН РА, ЕГУ, Национальной библиотеки Армении, Научно-медицинской библиотеки и библиотеки Научной палаты. В настоящее время у нас насчитывается около 1 миллиона оцифрованных записей”,- отметил он и добавил, что процесс оцифровки они начали с создания электронных картотек.
“Электронные картотеки облегчили процесс поиска книг. В них наряду с названием книги отмечается также описание книги, а это вдвойне осложняет процесс”,- сказал директор.
По словам Тиграна Заргаряна, после оцифровки картотек следует оцифровка текстового материала. Оцифровка каждой книги требует фотографирования каждой страницы, обработки, размещения в Интернете, архивации. Также требуются мощные серверы, соответствующее программное обеспечение, переподготовка библиотекарей и др.
Процессу оцифровки библиотек Армении содействуют Институт открытого общества, Министерство культуры РА, НАН РА, правительство РА и др.
Национальная библиотека является самым крупным хранилищем книг в Армении: в ней хранится 7 миллионов книг. По словам директора Национальной библиотеки Армении, многие книги пришли в негодность, многие остались в единственном экземпляре. “Оцифровка в первую очередь решает проблему сохранения книг. За последние 10 лет нам удалось оцифровать лишь 1-2% книг от всей армянской литературы”,- отметил Тигран Заргарян.
Он также сообщил, что каждая оцифрованная книга помещается в онлайн-библиотеках Национальной библиотеки Армении, НАН РА, ЕГУ. Статистика показывает, что научные труды НАН РА читают даже за рубежом: в США, в странах Европы и др.