29 Փետրվար 2012 - 07:53 AMT
Հաքերների Anonymous խմբավորումը գրոհել է Ինտերպոլի կայքը՝ ի պատասխան իր 25 անդամների ձերբակալության: Այդ մասին հաղորդագրությունը նրանք հրապարակել են իրենց միկրոբլոգում:
Forbes-ը նշում է, որ միջազգային կառույցի կայքը ենթարկվել է DDoS-հարձակման և անհասանելի է եղել 20-30 րոպե: Հարձակման մասին հաղորդագրությունից մի քանի ժամ անց ինտերնետ-ռեսուրսը դեռ խափանումներով էր աշխատում:
Արդյոք գրոհի ընթացքում որևէ տեղեկատվություն է առևանգվել, չի հաղորդվում:
Նախօրեին, Չիլիիի, Արգենտինայի, Կոլումբիայի ու Իսպանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է Anonymous-ի 25 անդամների: Ողջ գործողությունը համակարգել է Ինտերպոլը, որի համար առիթ են հանդիսացել կիբերհարձակումները Չիլիի ու Կոլումբիայի կառավարական ինտերնետ-կայքերի վրա:
2010թ. ի վեր Anonymous-ը բազմիցս է հարձակվել խոշոր պետական գերատեսչությունների ու այնպիսի մասնավոր կորպորացիաների ինտերնետ-ռեսուրսների վրա, ինչպիսիք են PayPal, Visa և MasterCard, Sony և այլն:
Anonymous-ը պայքարում է կայքերի գրաքննության մասին թուրքական կառավարության որոշման դեմ: Նրան են մեղադրում որոշ բանկերի ու ընկերությունների, օրինակ Sony ընկերության PlayStation Network կայքը կոտրելու, ինչպես նաև Եգիպտոսի, Թուրքիայի ու Թունիսի կառավարական կայքերը կոտրելու համար:

Хакерская группировка Anonymous вывели из строя сайт Интерпола в ответ на арест членов группы. Сообщение об атаке они опубликовали в одном из своих микроблогов.
Forbes отмечает, что сайт международного ведомства подвергся DDoS-атаке и ушел в офлайн на 20-30 минут. Спустя несколько часов после сообщения об атаке, интернет-ресурс все еще работал с перебоями: примерно из половины точек в разных странах, по данным сервиса Host-Tracker, сайт оставался недоступным.
Была ли в результате акции Anonymous похищена какая-либо информация, не сообщается.
Накануне полиция Чили, Аргентины, Колумбии и Испании задержала 25 активистов хакерской группы Anonymous. Всю операцию координировал Интерпол и поводом к ней стали кибератаки на чилийские и колумбийские правительственные интернет-ресурсы.
С 2010 года хакерская группировка Anonymous неоднократно атаковала интернет-ресурсы крупных государственных ведомств и частных корпораций как PayPal, Visa и MasterCard, Sony и т.д. Группа Anonymous борется против решения турецкого правительства о цензуре сайтов. Ее обвиняют во взломе сайтов некоторых банков и компаний, например сайта PlayStation Network компании Sony, а также правительственных сайтов Египта, Турции и Туниса.