Հայաստանում 2011թ-ին ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 10 միլիոն դոլարի էլեկտրոնային առևտուր։ Այս մասին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկային փոխնախարար Վահե Դանիելյանը էլեկտրոնային առևտրի բնագավառում փոփոխությունների թեմայով այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ։
Նրա տեղեկացմամբ, 2011-ին Հայաստանում թողարկվել է 978 000 էլեկտրոնային քարտ։ Ընդհանուր այս քարտերով կատարվել է 740 մլրդ դրամի շրջանառություն, որից անկանխիկ գործարքները կազմել են 58 միլիարդ դրամ, ինտերնետի միջոցով կատարված գործարքեները՝ 13 մլրդ դրամ, որից էլ էլեկտրոնային առևտրի գործարքները՝ 3,1 միլիարդ դրամ։
Մնացածը կազմում են քարտից քարտ փոխանցումները։
Ըստ փոխնախարարի, այս վիճակագրական ցուցանիշները Կենտրոնական բանկի պաշտոնական տվյալներն են։
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի խոսքով, եթե Հայաստանի իրավական դաշտում ներդրվեն բոլոր այն փոփոխությունները, մշակումները և համակարգերը, որն առաջարկել է էլեկտրոնային առևտրի հիմնախնդիրներն ուսումնասիրող միջգերատեսչական հանձնաժողովը, ապա առաջիկա երկու տարում Հայաստանում 10 անգամ կաճեն էլեկտրոնային առևտրի ծավալները։

В 2011 году в Армении в общем доход от электронной торговли составил 10 млн доларов. Об этом в разговоре на тему изменений в сфере электронной торговли сообщил заместитель министра экономики РА Ваге Даниэлян.
По его сведениям, в 2011 году в Армении было выпущено 978 000 электронных карт. В общем оборот торговли по этим картам составил 740 млрд драмов, из которых 58 млрд драм составили сделки по безналичному расчету, сделки через Интернет составили 13 млрд драмов, из которых 3,1 млрд драм приходится на электронную торговлю .
Остальная сумма – это переводы с одной карты на другую.
По словам заместителя министра, эта статистика взята из официальных данных Центрального банка.
Исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян отметил, что если бы в правовое поле Армении вошли все эти изменения, разработки и системы, предложенные Межведомственной комиссией по изучению основных задач электронной торговли, то в ближайшие 2 года в Армении объемы электронной торговли возросли бы в 10 раз.