29 Փետրվար 2012 - 10:29 AMT
ՀԿ ղեկավարը սննդամթերքի հայկական շուկան համարում է վստահություն չներշնչողՄելիտա Հակոբյան. Իրավիճակը կարող է փոխվել միայն այն դեպքում, երբ սպառողը գիտակից դառնա
«Եթե դիտել օրենսդրության տեսանկյունից, ապա կարգավորող դաշտը լիովին նորմալ է, սակայն կան բավականաչափ թերություններ»,-ասել է նա փետրվարի 29-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Հասարակական կազմակերպության ղեկավարը կարծում է, որ այս իրավիճակը կարող է փոխվել միայն այն դեպքում, երբ «սպառողը դառնա գիտակից, ինչպես նաև գիտակից լինեն արտադրողները, որոնք ծառայություններ են մատուցում բնակչությանը»:
Ինչպես հայտնել է Մելիտա Հակոբյանը, իր գլխավորած կազմակերպությունը շարունակում է մոնիթորինգ անցկացնել լայն պահանջարկ ունեցող շուկաներում: Մոնիթորինգի արդյունքները կներկայացվեն 2012թ առաջին եռամսյակում: « Ներկայումս հայտնաբերվել են մակնշման հետ կապված խնդիրներ»,-հավելել է նա:

На сегодняшний день рынок продуктов питания Армении не заслуживает доверия потребителей, заявила в Ереване председатель Национальной ассоциации потребителей Мелита Акопян. «Если смотреть с законодательной точки зрения, то наше регулирующее поле вполне нормально, но есть множество недочетов», – сказала она на пресс-конференции 29 февраля.
Глава общественной организации считает, что подобная ситуация может измениться лишь в том случае, если «потребитель станет сознательным, а также сознательными будут производители и организации, предоставляющие услуги населению».
Как сообщила Мелита Акопян, возглавляемая ею организация продолжает мониторить товарные рынки широкого потребления, в частности, рынок хлебобулочных изделий, молочной и мясной продукции. Результаты мониторинга будут представлены по итогам первого квартала 2012 года. «Но уже сейчас с нашей стороны выявлены нарушения по маркировки товара», – добавила она.