29 Փետրվար 2012 - 11:09 AMT
ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով ստեղծված էլեկտրոնային առևտրի ոլորտի խնդիրներն ուսումնասիրող և լուծումներ առաջարկող միջգերատեսչական հանձնաժողովը, ներկայացնելով իր առաջարկները կառավարությանը, վեր է հանել 9 խումբ խնդիրներ։ Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց միջգերատեսչական հանձնաժողովը համակարգող, ՀՀ էկոնոմիկային նախարարության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը։
Ըստ Վահե Դանիելյանի, այս տարի էկոնոմիկայի նախարարությունը միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան կմշակի էլեկտրոնային կոմերցիայի օրենսդրություն։
«Ուսումնասիրելով էլառևտրի դաշտի խնդիրները, հասկանալի է դառնում, որ դրանց լուծումը կարևոր է ՀՀ տնտեսության զարգացման համար։ Էլեկտրոնային առևտրին խոչընդոտողը մաքսային, հարկային և վճարահաշվարկային համակարգերում օրենսդրական ձևակերպումների բացակայությունն էր»,-նշեց Վահե Դանիելյանը, օրինակ բերելով էլառևտրի դեպքում մի քանի խնդիրներ՝ մաքսային արժեքի ձևակերպման, բեռի մաքսային հայտարարագրերի պարզեցման, մաքսային փաստաթղթերի լրացման, էլ.գործարքի չեղարկման և այլն խնդիրներ։
Բոլոր այս խնդիրների լուծման առաջարկները պատրաստ են և սպասում են կառավարության քննարկմանը։
Էլեկտրոնային առևտուրը Հայաստանում զարգացնելու նպատակով՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ձեռնամուխ է եղել իրավական դաշտի կարգավորման խնդիրների լուծմանը։ 2011թ. հոկտեմբերից միությունը՝ «Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլ» հայաստանյան ներկայացուցչության աջակցությամբ, իրականացնում է էլեկտրոնային առևտրի բնագավառում պետական քաղաքականության և իրավական դաշտի բարեփոխումների ծրագիր:

Межведомственная комиссия по изучению основных задач электронной торговли, созданная по поручению премьер-министра Армении, представив свои предложения правительству РА, выявила 9 видов задач, которые предстоит решить. Об этом 29 февраля во время пресс-конференции сказал координатор Межведомственной комиссии, заместитель министра экономики РА Ваге Даниелян.
По словам Ваге Даниеляна, в этом году Министерство экономики, согласно международному законодательству, разработает закон РА “Об электронной коммерции”.
“После изучения задач электронной торговли становится понятно, что их решение весьма важно для развития экономики Армении. Основным препятствием в этой сфере явилось отсутствие правовой формулировки в таможенной, налоговой и платежно-расчетной системах”, – отметил Ваге Даниелян.
Предложения по решению всех этих задач уже готовы для обсуждения в правительстве.
С целью развития электронной торговли в Армении Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) взялся за решение задач урегулирования правового поля. С октября 2011 года союз при содействии филиала компании “Counterpart International” в Армении проводит реформы в сфере электронной торговли.