Փետրվարի 29-ին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանն աշխատանքային այց է կատարել Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկ, հայտնել է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ներկայումս կայանը գտնվում է փորձարարական –արդյունաբերական շահագործման փուլում եւ շարունակում է ՀՀ էներգահամակարգի բեռի կրման գործընթացը՝ համաձայն ՀՀէներգահամակարգի օպերատորի կողմից սահմանվող ռեժիմների:
Վ. Հարությունյանը եղել է կաթսատուրբինային, քիմիական, էլեկտրատեխնիկական, ջերմային չափումների եւ ավտոմատիկայի արտադրամասերում, կայանի կառավարման ավտոմատացված կենտրոնում, ծանոթացել է աշխատանքների ընթացքին, զրուցել աշխատակիցների հետ:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Հրազդան 5-ի անձնակազմից, որը կարճ ժամանակահատվածում և մասնագիտական բարձր կարողություններ ցուցաբերելով կարողացել էավարտին հասցնել էներգաբլոկի արդիականացման ծրագիրը:
«Դժվար է բառերով արտահայտել, թե ինչ աշխատանք է իրականացվել և ինչ մեծ նշանակություն ունի էներգաբլոկի շահագործումը մեր էներգահամակարգում: Շնորհակալությում եմ հայտնում յուրաքանչյուր աշխատակցից և հպարտ եմ, որ ձեր ջանքերով կյանքի կոչվեց այս նախագիծը: Պետք է նաև մտածենք մեր մասնագետների կողմից ստեղծված և «Հրազդան 5»-ում կիրառված տեխնոլոգիաները պատենտավորելու, մեր աշխատանքի ընթացքում կուտակված փորձն այլ երկրներում կիրառելու ուղղությամբ: Բացի այդ, անհրաժեշտ է մեր մասնագետների փորձը փոխանցել երիտասարդներին և էներգետիկների նոր սերունդ վերապատրաստել», – նշել է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը:
2011 թվականի դեկտեմբերի վերջին «Հրազդան-5»-ում իրականացվեց կայանի էներգաբլոկի համալիր փորձարկում, որի ընթացքում բոլոր սարքավորումները 72 ժ անընդհատ աշխատել են բեռնվածության տակ: Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը հանրապետության էներգահամակարգին է միացվել 2012թ. հունվարի 18-ին:
Մասնագետների գնահատմամբ, «Հրազդան-5»-ի վերակառուցման համար օգտագործված նորագույն, տեխնոլոգիապես բարդ սարքավորումները, ներդրված ժամանակակից տեխնոլոգիաները, աննախադեպ տեխնիկական լուծումները կառույցը դարձնում են եզակի ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլ նաև աշխարհում:
«Հրազդան-5»-ում տեղադրված է Հայաստանի էներգահամակարգում մենախոշոր տրանսֆորմատորը, շոգետուրբինի գենարատորը և կառուցված է Անդրկովկասում ամենախոշոր երկաթբետոնե փողը, մոնտաժված է «գլխամասային» տեսակի ցածրներուժային շոգեգենարատոր և եզակի «չոր» հովացման աշտարակ: Ներդրված է ջերմային գործընթացներիկառավարման նոր սերնդի ավտոմատացված համակարգ: Էներգաբլոկի շինարարությունն ու արդիականացումն իրականացվել է ռեկորդային ժամկետներում` 6 տարում:
Էներգաբլոկի հզորությունը հասցնելով 480 ՄՎտ-ի և շահագործելով այն, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ծրագրում է մասնաբաժին ապահովել էլեկտրաէներգիայի արտադրությանշուկայում:

29 февраля председатель правления – генеральный директора ЗАО “АрмРосгазпром” Вардан Арутюнян с рабочим визитом побывал на 5-ом энергоблоке Разданской ТЭС.
Как сообщает пресс-служба компании, в настоящее время станция находится на стадии опытно-промышленной эксплуатации и продолжает нести нагрузку в соответствии с устанавливаемым оператором энергосистемы РА режимом.
Арутюнян побывал в котлотурбинном, химическом, электротехническом цехах, в блочном щите управления, ознакомился с ходом выполнения работ, встретился с коллективом станции. Гендиректор также выразил благодарность сотрудникам“Раздан-5”, которые, проявив высокие профессиональные качества, в кратчайшие сроки завершили проект модернизации энергоблока. “Трудно выразить словами, какая выполнена работа и какое большое значение имеет эксплуатация энергоблока для нашей энергосистемы. Я выражаю благодарность каждому работнику, и я горжусь, что вашими усилиями претворен в жизнь этот проект. Мы должны также подумать о патентовании созданных и примененных на “Раздан-5” технологий, о применении накопленного нами опыта в других странах. Кроме того, необходимо передать молодым опыт наших специалистов и подготовить новое поколение энергетиков”, – отметил он.
В конце декабря 2011 года на “Раздан-5” было проведено комплексное опробование энергоблока станции, которое проводилось при условии непрерывной работы под нагрузкой оборудования в течение 72 часов. 18 января 5-ый энергоблок Разданской ТЭС подключился к энергосистеме РА.
По оценке специалистов, применение при реконструкции “Раздан-5” новейшего сложного технологического оборудования и внедрение современных технологий, беспрецедентных технических решений делают объект уникальным, не имеющим аналогов не только в регионе, но и в мире.
На «Раздан-5» установлены крупнейший в энергосистеме Армении трансформатор и генератор паровой турбины, сооружена крупнейшая в Закавказье железобетонная дымовая труба, смонтированы низкопотенциальный парогенератор «головного» образца и уникальная «сухая» градирня. Внедрена автоматизированная система управления тепловыми процессами нового поколения. Реализация проекта по достройке и модернизации 5-го энергоблока Разданской ТЭС осуществлена в рекордные сроки – 6 лет.
После ввода энергоблока в эксплуатацию с установленной мощностью 480 МВт. ЗАО “АрмРосгазпром” планирует обеспечить долю на рынке электрогенерации.