1 Մարտ 2012 - 08:17 AMT
Կառավարության նիստը բացելով` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ուշադրություն է դրաձրել նրան, որ շարունակվում են բողոքներ ստացվել գրական էլիտայի կողմից` հունվարի 1-ից գրքի գների բարձրացման վերաբերյալ: Այս առնչությամբ վարչապետը հանձնարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանին ներկայացնել իրավիճակը:
Ինչպես հայտնում է նախարարը, գրքի տպագրման ոլորտում հանրապետությունում 2011-2012թթ ընթացքում լրացուցիչ հարկային ծանրաբեռնվածություն չի եղել: «Ոլորտի ներկայացուցիչները, ըստ էության, առաջարկում են իրենց ազատել եկամտահարկից»,-հավելել է նա:
Այս առնչությամբ Վաչե Գաբրիելյանը վստահություն է հայտնել, որ իրավիճակը պարզաբանելուց հետո, շուկայի մասնակիցների համար գները պետք է նվազեն, հակառակ դեպքում անհրաժեշտություն կառաջանան իրավիճակն ուսումնասիրել աշխատանքնային հարաբերությունների ձևավորման տեսանկյունից և ավելի խիստ վերահսկողություն սահմանել:
Իր հերթին Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանին բացահայտել արդյոք այդ շուկայում կա անբարեխիղճ մրցակացություն և արդյոք կա օրինախախտում, հատկապես, երբ վերջին ժամանակներս բացվել է մոտ 10 նոր խանութ:

Открывая заседание правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян обратил внимание на то, что продолжают поступать жалобы от литературной элиты относительно повышения цен на книги с 1 января 2012 года. В связи с этим глава правительства попросил министра финансов Армении Ваче Габриеляна представить ситуацию.
Как сообщил министр, в сфере книгоиздания в республике в течение 2011-2012 гг не было проведено дополнительной налоговой нагрузки. “Представители сферы, по сути, предлагают предоставить им налоговые льготы”, – добавил он.
В связи с этим Ваче Габриелян выразил уверенность, что цены после разъяснения ситуации для участников рынка обязательно должны снизиться, в противном случае возникнет необходимость изучения ситуации с точки зрения формирования рыночных отношений и провести более тщательный надзор.
В свою очередь Тигран Саркисян поручил председателю Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артаку Шабояну разобраться, если ли на этом рынке недобросовестная конкуренция и имеет ли место сговор, тем более что за последний период было открыто порядка 10 новых магазинов.