1 Մարտ 2012 - 10:40 AMT
Փետրվարի 29-ին Լոռու մարզ կատարած այցի ընթացքում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հանդիպում ունեցավ մարզպետ Արթուր Նալբանդյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին համագործակցության հեռանկարները և մարզում երկաթուղային նախագծերի իրականացման հնարավորությունները: Այս մասին հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ ղեկավարը և մարզպետը համատեղ զննեցին Վանաձոր-Շահալի երկաթուղային գիծը, ծանոթացան Զամանլուի երկաթուղային կամրջի վերականգնման աշխատանքների ընթացքին, որը նախատեսվում է ավարտել արդեն այս տարի:
Նշենք, որ վերականգնողական աշխատանքները տարվում են միաժամանակ մի քանի ուղղություններով՝ հենարանների, թռիչքերի կառուցվածքի, կամրջին տանող ճանապարհների վրա, իսկ աջ և ձախ ափերին կառուցվում են երկաթբետոնե հենապատեր և կատարվում են հողային աշխատանքներ:
Կողմերը քննարկեցին պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության հիմքի վրա Լոռու մարզի տարածքում մի շարք նախագծերի իրականացման հեռանկարները: Վ.Ռեբեցը և Ա.Նալբանդյանը հատուկ նշեցին Վանաձորի երկաթուղային կայարանի արդիականացման ծրագրի, կայարանի տարածքում տրանսպորտային հանգույցներիստեղծման և տեղի նկարիչների համար ցուցահանդեսային տարածքների ձևավորման կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականին Վանաձորի երկաթուղային կայարանը կապահովվի անլար Wi-Fi ինտերնետային կապով, կայարանում կբացվեն երիտասարդական զարգացման կենտրոնը, տուրիստական և հյուրանոցային համալիրները, ինչը թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել Լոռու մարզի բնակչության համար: Երկաթուղու ղեկավարն ու մարզպետը նաև քննարկեցին մարզպետարանի աջակցությամբ ՀԿԵ-ի երկաթուղային տուրիստական մարշրուտների գործարկման հնարավորությունը:
Վ.Ռեբեցը և Ա.Նալբանդյանը արձանագրեցին, որ նշված նախագծերը կարող են պետության և տնտեսվարող սուբյեկտի միջև ձևավորված կոնստրուկտիվ երկխոսության և արդյունավետ համագործակցության գերազանց օրինակ ծառայել՝ մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացման զգալի խթան դառնալով:

Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец в рамках визита в Лорийскую область 29 февраля встретился с губернатором области Артуром Налбандяном. Во время встречи стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества и возможности реализации в Лори ряда проектов инфраструктурного характера.
Глава ЮКЖД и губернатор области совместно осмотрели железнодорожный участок Ванадзор-Шагали, ознакомились с ходом реконструкции Заманлинского железнодорожного моста, которую планируется завершить уже в этом году.
Восстановительные работы ведутся параллельно в нескольких направлениях: на опорах, пролетных строениях, на подъездах к мосту Заманлу. Также строятся опорные стены и ведутся земляные работы на право- и левобережном участках.
Стороны обсудили перспективы реализации в Лорийской области ряда проектов на основе государственно-частного партнерства. Особо гендиректор ЮКЖД и губернатор Лори остановились на проекте модернизации железнодорожного вокзала Ванадзор, создания на его территории транспортных узлов, выставочных мест для художников. В течение 2012 года вокзал Ванадзора планируется обеспечить беспроводной интернет Wi-Fi связью, открыть на вокзале молодежный центр развития, туристический и гостиничный комплексы, что позволит создать новые рабочие места для жителей Лорийской области.
Стороны также рассмотрели возможность запуска в Лори железнодорожных туристических маршрутов при поддержке местной администрации.
Виктор Ребец и Артур Налбандян констатировали, что указанные проекты могут стать успешным примером конструктивного диалога и эффективного сотрудничества междугосударством и хозяйствующим субъектом, став, таким образом, существенным толчком для социально-экономического развития области.