2 Մարտ 2012 - 07:16 AMT
Չնայած 2011թ. արձանագրված դրամական փոխանցումների ծավալների որոշակի անկմանը՝ այս տարի մենք 20 տոկոս աճ ենք ակնկալում, գտնում է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Խաչատրյանը: «Անցած մի քանի տարիներին ճգնաժամի պատճառով Հայաստանի բանկային համակարգում դրամական փոխանցումների զգալի անկում է նկատվում: Դա բացատրվում է երկու հիմնական գործոններով՝ առաջինը, համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամ, երկրորդը՝ կոշտ մրցակցություն բանկերի միջև»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, այսօր գրեթե բոլոր բանկերը հաճախորդներին միջազգային դրամական փոխանցումների ծառայություն են առաջարկում:
«Շուկան գերհագեցած է առաջարկություններով, ուստի պահանջարկը նվազում է: Նման իրավիճակ էր նաև 2011թ. մեր բանկում:
2010թ. արդյունքների համեմատ ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ծավալը դրամական փոխանցումների տարբեր համակարգերի միջոցով նվազել էր 20 տոկոսով՝ կազմելով 5 մլրդ դրամ՝ 2010թ. 6 մլրդ 200 մլն դրամի դիմաց: Նման պատկեր է նաև իրավաբանական անձանց փոխանցումների հարցում՝ անկումը 11 տոկոս է: Փոխանցումների ծավալների ընդհանուր կրճատման դեպքում առանձին վերցրած բանկերի համար, 2011թ. այնուամենայնիվ դրական դինամիկա կա ընդհանուր առմամբ բանկային համակարգով դրամական փոխանցումների ծավալների ավելացման դրական դինամիկա ընդհանուր առմամբ բանկային համակարգում՝ մոտ 11-15 տոկոսով: «Իրավիճակի բարելավումը հույս է տալիս, որ մոտ 20 տոկոսի աճ կարելի է ակնկալել 2012թ.»,-ասել է նա:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» միջազգայի դրամական փոխանցումներ է կատարում «БЫСТРАЯ ПОЧТА», «MIGOM», «CONTACT» և «MONEYGRAM», «BLIZKO» համակարգերով: Բացի այդ, բանկն անվանական փոխանցումներ է կատարում Ռուսաստանից Հայաստան առանց «Գազպրոմ-Էքսպրես» հաշիվ բացելու: Առաջիկայում բանկը մտադիր է միանալ ANELIK և UNISTREAM համակարգերին: Բանակցություններ են ընթանում ևս մեկ վճարային համակարգի հետ, որը վերահսկում է Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում փոխանցումներրի 50 տոկոսը:
Ըստ բանկի մամլո ծառայության տեղեկատվության, 2011թ. «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» 272,5 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարի փոխանցումներ է կատարել, որից առանց հաշիվ բացելու փոխանցումները կազմում են 5 մլրդ դրամ և S.W.I.F.T. համակարգով՝ 267,5 մլրդ դրամ

2 Март 2012 - 07:16 AMT
Несмотря на некоторый спад объемов денежных переводов в 2011 году, в этом году ожидаем прирост в 20%, считает заместитель генерального директора ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Рубен Хачатрян. «За прошедшие несколько лет с начала кризиса в банковской системе Армении отмечается заметный спад объемов денежных переводов. Это объясняется двумя основными факторами: во-первых, мировой финансовый кризис, а во-вторых, жесткая конкуренция между банками,- сказал он.
По его словам, сегодня почти все банки предлагают клиентам услугу международных денежных переводов практически на одинаковых условиях. «Рынок переполнен предложениями, соответственно снижается и спрос. Та же ситуация сложилась в 2011 году и в нашем банке. По сравнению с результатами 2010 года объем денежных переводов физических лиц через различные системы денежных переводов уменьшился на 20%, составив 5 млрд. драмов по сравнению с 6 млрд.200 млн. драмов в 2010 году. Такая же картина и с переводами юридических лиц – спад 11%. При общем сокращении обемов переводов по отдельно взятым банкам, в 2011 году все же наметилась положительная динамика увеличения объемов денежных переводов в целом по всей банковской системе, где-то на 11-15 %.
«Улучшение ситуации дает нам надежду на значительный рост, порядка 20%, объемов переводов в 2012 году», – подчеркнул он.
На сегодняшний день «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» осуществляет международные денежные переводы посредством таких систем, как «БЫСТРАЯ ПОЧТА», «MIGOM», «CONTACT» и «MONEYGRAM», «BLIZKO». Помимо этого банк стал осуществлять из России в Армению именные денежные переводы без открытия счета «Газпромбанк-Экспресс». В самое ближайшее время банк планирует подключение к системам ANELIK и UNISTREAM. Ведутся переговоры еще с одной платежной системой, имеющей 50% рынка переводов в России и странах СНГ.
Согласно информации, предоставленной пресс-службой банка, в 2011 году «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» осуществил переводов на общую сумму 272,5 млрд. драмов, из которых переводов без открытия счета на сумму 5 млрд. драмов и по системе S.W.I.F.T.– на 267,5 млрд. драмов.