2 Մարտ 2012 - 10:58 AMT
Գինի արտադրողների հայկական միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը կարծում է, որ ՀՀ կառավարությունը չպետք է ամբողջությամբ մարի անհույս պարտքերը, որոնք կուտակվել են մինչև 2008թ: « Գյուղացին, ում պարտքերը մարվել են, ծաղրում է հարևանին, որ նա հարկ է մուծում պետությանը` իր ընտանիքի բերանից կտրելով»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին:
Ըստ նրա, 2012թ մարտին, 2011թ նույն ժամանակահատվածի համեմատ, պետությունն ավելի քիչ հարկեր կհավաքի` կապված այս որոշման հետ: Ավագ Հարությունյանը նշել է, որ պետությունը պետք է ներեր տուգանքներն ու տույժերը, սակայն պահպաներ հողի հարկի և գույքահարկի հիմնական գումարները:
ՀՀ կառավարությունը փետրավրի 23-ին կայացած նիստում փոփոխություններ է մտցրել մի շարք օրենքներում, որոնք առնչվում են հողի հարկին և գույքահարկին: Ինչպես մամուլի ծառայության ճեպազրույցին հայտարարել է , ՀՀ տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, վերջին տարիներին չի առաջարկվել հողի հարկի և գույքահարկիհավաքման արդյունավետ մեխանիզմ, ինչի պատճառով կառավարությունը գնացել է հարկային զիջումների: Ըստ նրա, այն քաղաքացիների համար, ում պարտքը կուտակվել է նախքան 2008թ, այն ամբողջովին զրոյացվելու է, սակայն սահմանափակումներով` հողի հարկի գծով` մինչև 2 մլն դրամ և գույքահարկի գծով` մինչև 1 մլն դրամ: 2008-2010թթ ընթացքում պարտքերի կուտակման դեպքում, կիրառվելու է մեխանիզմ, որի համաձայն պարտք եղողին առաջարկվում է վճարել հիմնական գումարը և միաժամանակ հնարավորություն ստանալ համամասնորեն զրոյացնել տուգանքները մինչև 2012թ դեկտեմբերի 31-ը: Նրանց համար, ում պարտքը բավականին մեծ է, առաջարկվում է պայմանագիր կնքել տեղի ինքնակառավարման մարմինների հետ և հաստատել պարտքի վճարման գրաֆիկը, որի վերջնաժամկետն է ոչ թե 2012թ դեկտեմբերի 31-ը, այլ մի քանի ամիս ավելի ուշ: Այն քաղաքացիները, ում հողի հարկի պարտքը գերազանցում է 2 մլն, իսկ գույքահարկը` 1 մլն-ը, ստիպված կլինեն ամբողջությամբ վճարել այն: Վաչե Տերտերյանը հայտնել է, որ պարտքի մարման ժամկետ է սահմանվել 10 տարին:
Նա ընդգծել է, որ այսօրվա դրությամբ հողի հարկի պարտքը կազմում է 16.4 մլրդ դրամ, իսկ տուգանքները` 9.8 մլրդ դրամ, իսկ գույքահարկի պարտքը` 11.6 մլրդ դրամ, տուգանքները` 6 մլրդ դրամ: Նա նաև ընդգծել է, որ այս գումարների 60-70 տոկոսը բաժին է ընկնում գյուղաբնակներին:
Հանդես գալով կառավարության նիստին` վարչապետ Տիգրան Սարգսայնն ընդգծել է, որ ճգնաժամային տարիներին առաջացել են դժվարություններ` կապված հարկային պարտականությունների իրականացաման հետ: «Նման օրենսդիր նախաձեռնությամբ հանդես գալով` կառավարությունը մոտ 43 մլրդ դրամով զիջում է գյուղատնտեսության բոլոր ոլորտներին»,-ասել է նա: Ընդ որում, վարչապետը հավելել է, որ նման որոշումը նաև լուրջ պոտենցիալ է` տնտեսական աճի խթանման տեսանկյունից, քանի որ գյուղատնտեսության վրա դրված հարկային բեռը էակապես թեթևանում է:

Председатель союза армянских виноделов Армении Аваг Арутюнян считает, что правительству Армении не стоило полностью списывать безнадежные задолженности, накопившиеся у сельчан до 2008 года. “Сельчанин, которому простили задолженности, высмеивает своего соседа, что он платил налоги государству, отрывая кусок хлеба у своей семьи”, – сказал он на пресс-конференции.
По его словам, в марте 2012 года, по сравнению с аналогичным периодом 2011 года, государство берет намного меньше налогов в связи с этим решением. Аваг Арутюнян отметил, что государству следовало простить штрафы и пении, но оставить основную сумму по уплате налога на землю и имущество.
Правительство Армении на заседании 23 февраля внесло изменения в ряд законов, касающихся уплаты налога на землю и имущество. Как пояснил на брифинге в пресс-центре правительства заместитель министра территориального управления Армении Ваче Тертерян, за последние годы не было выявлено эффективного механизма собираемости налогов на землю и имущество, в силу чего правительство пошло на списание долгов. По его словам, для тех граждан, у которых задолженность накопилась до 2008 года, она будет списана полностью, но с учетом ограничений: до 2 млн. драмов по линии налога на землю и до 1 млн. драмов по линии налога на имущество. В случае накопления задолженности в период 2008-2010 гг. будет применен механизм, согласно которому должнику предлагается оплачивать основную сумму и одновременно получить возможность пропорционального списания штрафов и пений до 31 декабря 2012 года. Для тех же, у кого сумма задолженности достаточно велика, предлагается заключить договор с органами местного самоуправления и установить график оплаты долга, сроки которого могут завершиться не 31 декабря 2012 года, а на несколько месяцев позже. А вот граждане, задолженность которых превышает 2 млн. драмов по линии налога на землю и 1 млн. драмов по линии налога на имущество, обязаны будут полностью оплатить ее (основную сумму и штрафы). При этом, как сообщил Ваче Тертерян, устанавливается и срок давности погашения долга в 10 лет.
Заместитель министра территориального управления добавил, что задолженность по линии налога на землю на сегодняшний день составляет 16,4 млрд. драмов, а штрафы и пени – 9,8 млрд. драмов, а по линии налога на имущество 11.6 млрд. драмов, а штрафы и пении – 6 млрд. драмов. Он также сообщил, что порядка 60-70% данной задолженности приходится на долю сельчан.
Выступая на заседании правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что в кризисные годы появились трудности по выполнению налоговых обязательств. “Такой законодательной инициативой правительство на порядка 43 млрд. драмов уступает налги в сельхозсфере”, – сказал он. При этом глава правительства добавил, что данное решение также выступает серьезным потенциалом для стимулирования экономического роста, поскольку значительно снижается налоговое бремя для сельского хозяйства.