Իսպանիայի Ինտերնետ-ակտիվիստները հարյուրավոր տեղական կայքերում հղում են զետեղել հեղինակային իրավունքներով պաշտպանված Էմե Նավարրոյի երգին: Այդպիսով նրանք բողոք են հայտնել իսպանական հակահենային օրենքի դեմ, գրում է TorrentFreak-ը:
Էմե Նավարրոն սովորաբար իր կոմպոզիցիաները հրապարակում է ազատ լիցենզիայով, սակայն այս ակցիայի համար թողարկված երգը պաշտպանված է հեղինակային իրավունքներով: Մարտի 1-ին, երբ ուժի մեջ մտավ օրենքը, երաժիշտը դիմեց մշակույթի նախարարությանը՝ բողոքելով այն կայքերից, որտեղ հայտնվել էր իր երգի հղումը: Գերատեսչությունն ըստ օրենքի պետք է դիտարկի նրա բոլոր հայտերը, որի պատճառով առաջիկայում «ծանրաբեռնված է լինելու» աշխատանքով:
Ակտիվիստների խմբի հայտարարության մեջ ասվում է, որ ըստ WikiLeaks –ի, հակահենային օրենքը «առաջ է մղվել» ԱՄՆ կողմից: Այն նախատեսում է այն կայքերի արգելափակման հնարավորություն, որոնք խախտում են հեղինակային իրավունքները:
Ըստ կազմակերպիչների, ակցիայի նպատակն է ցույց տալ օրենքի անհեթեթությունը ու ստուգել նրա աշխատունակությունը: Ակցիային կարող են միանալ ցանկացած ինտերնետ-ռեսուրսներ, այդ թվում օտարերկրյա: Դրա համար բավական է հղում ուղարկել ակցիայի կայքին: Արդեն ավելի քան 250 ռեսուրսներ միացել են օրենքի դեմ պայքարին:
Վերջերս շատ երկրներ ու ինտերնետ ընկերություններ պայքարում են հակահենային օրինագծերի դեմ, ինչպիսիք են SOPA/PIPA և ACTA-ն.

3 Март 2012 - 06:41 AMT
Интернет-активисты Испании разместили на сотнях местных сайтов ссылки на защищенную авторским правом песню музыканта Эме Наварро. Таким образом они выразили протест против испанского антипиратского закона, пишет TorrentFreak.
Эме Наварро обычно публикует свои композиции под свободной лицензией, однако ради данной акции выпустил песню, защищенную авторскими правами. А 1ого марта, в день вступления в силу антипиратского закона, музыкант обратился в министерство культуры с жалобой на группу сайтов, на которых появилась ссылка на его песню.
Ведомство по закону должно рассмотреть все его заявки, из-за чего на ближайшее время окажется "перегружено" работой.
В заявлении группы активистов говорится, что по данным WikiLeaks антипиратский закон был "продавлен" властями США. Он предусматривает возможность блокирования сайтов, нарушающих авторские права, по запросу правообладателей.
Целями акции ее организаторы называют демонстрацию абсурдности закона и проверку его работоспособности. К акции могут присоединиться любые интернет-ресурсы, в том числе и зарубежные, отмечают участники акции. Для этого достаточно разместить ссылку на сайт акции. Уже более 250 ресурсов присоединились к борьбе против закона. В последнее время антипиратские законы много страны и интернет компании бороться за с принятием антипиратских законопроектов, таких как ACTA, SOPA/PIPA и ACTA.