ԱՄՆ Դաշնային պահեստային ծառայությունը չի ակնկալում երկրում գործազրկության մակարդակի հետագա նվազեցում: Նա կրկին հաստատել է մինչև 2014-ի վերջ 0-0,25 տոկոս ռեկորդային ցածր բազային տոկոսադրույքը պահպանելու մտադրությունը:
Մտավախություն է առաջացնում Գերմանիայի ԿԲ ղեկավար Յենս Վայդմանի նամակը ԵԿԲ նախագահ Մարիո Դրագային, որում նշվում է, որ Եվրոպական կենտրոնական բանկի ֆինանսական քաղաքականությունը և պարտքային ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված միջոցները բարձրացնում են ռիսկերը Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսության՝ Գերմանիայի համար, որը տարածաշրջանում ամենամեծ վարկատու պետությունն է: Վայդմանի կարծիքով, ԵԿԲ-ը մեղմ պայմաններով չափազանց շատ իրացվելիություն է ներարկում եվրահամակարգի մեջ: Այդ պատճառով առաջարկում է վերադառնալ գրավների ավելի խիստ կանոններին, որոնք ԵԿԲ-ը վերցնում է բանկերից վարկերի փոխարեն, և խստացնել փոխառություն տալու կանոններն ազգային կարգավորիչների կողմից, որոնք պետք է համաձայնեցվեն համաեվրոպական կարգավորիչի կառավարիչների խորհրդիհ ետ: Նման քայլը, Վայդմանի կարծիքով, կօգնի նվազեցնել տնտեսական ռիսկերը ԵԿԲ համար այն դեպքում, եթե կազմակերպություններից մեկը չկարողանա պատասխան տալ իր պարտքերի համար:
Պետք է նշել, որ Վայդմանի մտավախությանն աջակցել է ԵԿԲ կառավարիչների խորհրդի նախկին անդամ Լորենցո Բինի Սմագին, ով կարծում է, որ բանկերը կարող են վարժվել էժան վարկերին, ինչը կնվազեցնի «սեփական ոտքերին կանգնելու» նրանց կարողությունը, երբ եվրագոտու պարտքային ճգնաժամը կհաղթահարվի:
Standard Chartered գլխավոր տնօրեն Փիթեր Սենդսը կարծում է, որ վարկային կազմակերպությունների խթանման ԵԿԲ ներկա քաղաքականությունը հիմք է ստեղծում ապագայում ևս մեկ ճգնաժամի համար: «Ոչ ոք չի մտածում երկարաժամկետ հետևանքների մասին: Ինչ կլինի, եթե երեք տարի անց բանկերն անվճարունակ լինեն և նրանց պարտքերը հարկ լինի վերակազմավորել: Հայտնի չէ, թե ինչպիսին կլինի այս իրավիճակից ելքը»,- ասել է նա:
Այսպիսով, որոշ փորձագետներ «դանդաղ ազդեցության ռումբ» են տեսնում քաղաքականության մեջ, որն այսօր վարում է Եվրոպան, և այստեղ զարգացող Հայաստանը պետք է մտածի, թե որ ճգնաժամաի մեջ մտնի՝ երկրորդի կամ միանգամից երրորդի: Այնուամենայնիվ, վիճակագրական տվյալները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանում իրավիճակը դեռևս կայուն է, իսկ 2012-ի փետրվարին հանրապետության սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0,9 տոկոսանոց գնանկում:

4 Март 2012 - 17:32 AMT
Последствия долгового бремени Европы и скромное восстановление экономики США пока не ввергли Армению в замешательство
Поскольку рост экономики в 2012 году прогнозируется близким к долгосрочному тренду (2,3-2,6%), комитет по монетарной политике ФРС США не ожидает дальнейшего существенного снижения уровня безработицы в стране. Он также вновь подтвердил намерение сохранить рекордно низкую базовую процентную ставку на уровне 0-0,25% до конца 2014 года.
Вызывает опасение письмо главы ЦБ Германии Йенса Вайдманна к президенту ЕЦБ Марио Драги в котором отмечается, что финансовая политика Европейского Центробанка и меры, предпринимаемые для преодоления долгового кризиса, повышают риски для крупнейшей экономики Европы – Германии, которая является и самым большим государством-кредитором в регионе. По мнению Вайдманна, ЕЦБ вливает слишком много ликвидности в евросистему на мягких условиях. По этой причине предлагается вернуться к более строгим правилам по залогам, которые ЕЦБ берет у банков в обмен на кредиты, и ужесточить правила выдачи займов национальными регуляторами, которые должны быть согласованы с Советом управляющих общеевропейского регулятора. Такой шаг, как считает Вайдманн, поможет снизить не только экономические, но и репутационные риски для ЕЦБ на случай, если какая-либо из организаций обнаружит неспособность отвечать по своим долгам.
Надо отметить, что опасения Вайдманна поддержал бывший член Совета управляющих ЕЦБ Лоренцо Бини Смаги, который считает, что банки могут привыкнуть к дешевым кредитам, что уменьшит их способность "стоять на собственных ногах", когда долговой кризис еврозоны будет преодолен.
Генеральный директор Standard Chartered Питер Сэндс (Peter Sands) и вовсе высказывает опасения, что нынешняя политика ЕЦБ по стимулированию кредитных организаций закладывает основу для еще одного кризиса в будущем. "Никто не думает о долгосрочных последствиях. Что будет, если через три года банки окажутся неплатежеспособны и их долги придется реструкруризировать? Неизвестно, каков будет выход из такой ситуации", – заявил он.
Таким образом, некоторые эксперты видят «бомбу замедленного действия» в политике, которую на сегодняшний день ведет Европа, и здесь стоит призадуматься развивающейся Армении, в какой кризис попасть – во второй или же сразу в третий. Тем не менее, статданные свидетельствуют о том, что ситуация в Армении пока стабильна, а в феврале 2012 года по отношению к январю 2011 года на потребительском рынке республики была зафиксирована даже 0,9%-ая дефляция.