5 Մարտ 2012 - 08:53 AMT
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ խմբի մինչ հարկումը հրապարակված տարեկան շահույթը 2011թ. ավելացել է 15 տոկոսով 2010թ. համեմատ ու կազմել է մոտ 22 մլրդ դոլար: Այդ մասին մարտի 5-ին Երևանում լրագրողներին է հայտնել «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»–ի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆֆորդը:
«2011թ. HSBC խմբի համար բավականին հաջող էր, չնայած բարդ միջավայրին»,-ասել է նա: Ըստ հայկական բանկի տնօրենի, խմբի աշխատանքը շահութաբեր էր գործնականում բիզնեսի բոլոր ուղղություններով, մասնավորապես, լավ ցուցանիշներ են գրանցվել կորպորատիվ հաճախորդների վարկավորման գծով, իսկ առավելագույն շահույթն ապահովել են Ասիան ու Լատինական Ամերիկան:
Ասթրիդ Քլիֆֆորդն ասել է, որ վարկերի արժեզրկումը կրճատվել է մինչև 2 մլրդ դոլար, ինչը 14 տոկոսով պակաս է 2010թ., Խմբի ընդհանուր ակտիվներն աճել են 4 տոկոսով կամ 2,5 մլրդ դոլարով, իսկ հաճախորդներից ստացված միջոցները ավելացել են 1, 2 տրիլիոն դոլարով: «Խումբը հայտարարել է 7,3 մլրդ դոլարի դիվիդենտների վճարման մասին 2011թ., ինչը 14 տոկոսով գերազանցում է նախորդ ցուցանիշը: Խումբը դիվիդենտների վճարման ամենաբարձր գործակիցն ունի աշխարհում»,-ասել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»–ի Գլխավոր գործադիր տնօրենը:
Ֆինանսական արդյունքներից բացի, Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն արժանացել է նաև մի շարք պարգևների, որոնց թվում ամենապատվաբերներց է ամենաթանկ բրենդը Brand Finance-ի վարկածով, որի արժեքը փորձագետները գնահատել են 27,5 մլրդ դոլար: Ստյուրատ Գուլիվերի օրոք, որը ստանձնեց HSBC գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնը 2010թ. վերջում, բանկը անցնոմ է բիզնեսի վերակառուցման փուլ: 2013թ. ընկերությունը մտադիր է կրճատել մոտ 30 հազար աշխատատեղ, միաժամանակ նոր 15 հազար աշխատատեղ ստեղծելով զարգացող երկրներում: Այդ միջոցները կոչված են մոտ 3, 5 մլրդ դոլար տնտեսելու մինչ 2013թ.:
HSBC Holdings-ը շուկայական կապիտալիզացիայի մակարդակով առաջինն է Եվրոպայում, այն գործում է 85 երկրներում, աշխատակիցների ընդհանուր թիվը հասնում է 300 հազարի:

Опубликованная до налогообложения прибыль Группы HSBC в 2011 году увеличилась на 15% по сравнению с 2010 годом и составила порядка 22 млрд. долларов. Об этом 5 марта на пресс-конференции в Ереване сообщила генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд. «2011 год был для Группы HSBC достаточно удачным, несмотря на сложную среду, в которой Банк работал», – отметила она. По словам главы армянского банка, работа Группы HSBC была прибыльной практически по всем направлениям бизнеса, в частности, хорошие показатели были зафиксированы по линии кредитования корпоративных клиентов, а наибольшую прибыль обеспечили Азия и Латинская Америка.
Астрид Клиффорд также сообщила, что обесценение кредитов сократилось до 2 млрд. долларов, что на 14% меньше 2010 года, общие активы Группы выросли на 4% или на 2,5 млрд. долларов, а привлеченные от клиентов средства увеличились на 1,2 трлн. долларов.
«Группа HSBC объявила о выплате дивидендов на сумму в 7,3 млрд. долларов в 2011 году, что на 14 % выше прошлого показателя. Группа имеет самый высокий коэффициент выплаты дивидендов в мире», – подчеркнула генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения».
Помимо финансовых результатов, HSBC также был удостоен ряда наград со стороны ведущих международных издательств, а среди наиболее почетных – самый дорогой бренд по версии консалтинговой компанией Brand Finance, стоимость которого была оценена экспертами этой компании в 27,5 млрд. долларов.
Надо отметить, что при Стюарте Гулливере, который в конце 2010г. занял пост главного исполнительного директора HSBC, банк проходит процесс реорганизации бизнеса. К 2013г. компания намерена сократить в общей сложности 30 тыс. рабочих мест и одновременно создать 15 тыс. рабочих мест в развивающихся странах. Эти меры являются частью масштабной программы по сокращению издержек, призванной сэкономить порядка 3,5 млрд долл. к 2013г.
HSBC Holdings – первый по величине рыночной капитализации банк в Европе. Банк действует на территории 85 стран.