Այսօրվա դրությամբ «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի կորպորատիվ հաճախորդների վարկային պորտֆելը հասել է շուրջ 220 մլն դոլարի՝ 2011-ին ապահովելով 34 տոկոս աճ: Այդ մասին Երևանում մարտի 5-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: «Այդ պորտֆելը բավականաչափ դիվերսիֆիկացված է տնտեսության առանձին ոլորտներով՝ արտադրություն, հիփոթեք, առևտրի ֆինանսավորում»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է ֆիզիակական անձանց վարկային պորտֆելին, ապա այն կազմում է շուրջ 50 մլն դոլար, որտեղ կան ավտովարկավորում, վարկային քարտեր, սպառողական վարկեր և այլն: «Մենք դրա կենտրոնացման հետ կապված խնդիրներ չենք տեսնում»,- ասել է նա:
Քլիֆորդը հավելել է, որ 2011-ին բանկն իրագործել է 100 մլն դոլարով նոր վարկային ծրագիր կորպորատիվ հաճախորդների համար: 2011-ին ֆիզիկական անձանց գծով իրագործվել է 12մլն դոլար արժողությամբ նոր ծրագիր, ընթացիկ տարում այս ուղղությամբ նախատեսվում է բաշխել շուրջ 30 մլն դոլար:
Ավելին, բանկի ղեկավարի խոսքով, առաջիկայում բանկը կառաջարկի ֆիզիկական անձանց նոր մատչելի վարկային պրոդուկտ, որը կտրամադրվի անշարժ գույքի կամ այլ ակտիվների գրավի դիմաց:

5 Март 2012 - 09:13 AMT
На сегодняшний день кредитный портфель корпоративных клиентов ЗАО «HSBC Банк Армения» достиг порядка 220 млн. долларов, обеспечив в 2011 году рост в на 34%. Об этом 5 марта на пресс-конференции в Ереване сообщила генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд. «Этот портфель достаточно диверсифицирован по отдельным отраслям экономики – производство, ипотека, финансирование торговли», – сказала она.
Что же касается кредитного портфеля физлиц, то его величина составляет порядка 50 млн. долларов, где есть автокредитование, кредитные карты, потребительские кредиты и иное. «Мы не видим проблем, связанных с его централизацией», – подчеркнула банкир.
В связи с этим Астрид Клиффорд добавила, что в 2011 году банк реализовал новую кредитную программу на 100 млн. долларов для корпоративных клиентов. «Приблизительно такие же тенденции мы ждем и в этом году», – добавила она.
По линии же кредитования физлиц в 2011 году была реализована новая программа в 12 млн долларов, в текущем году в этом направлении планируется разместить порядка 30 млн долларов.
Более того, как сообщила глава банка, в ближайшее время «HSBC Банк Армения» предложит своим клиентам – физлицам, новый доступный кредитный продукт, который будет выдаваться под залог недвижимого имущества или иных активов.