5 Մարտ 2012 - 09:34 AMT
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ մրցակցություն է «զգում» Հայաստանի բանկային շուկայում`ավանդների տոկոսադրույքների ավելացման և վարկավորման տոկոսների նվազեցման հետ կապված, հայտրարարել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆֆորդը: «2011 մենք արդեն վերանայել ենք մեր դիրքորոշումը բանկային տոկոսադրույքների վերաբերյալ, և այսօրվա դրությամբ մեր որոշ հաճախորդներին տրամադրում ենք հիպոթեքային վարկեր 9-11 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով, ավտովարկեր` 13-14 տոկոսով, ինչը 2-3 տոկոսով ցածր է ավանդական տոկոսադրույքներից»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Իր հերթին «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թարումյանը հավելել է, որ բանկն առայժմ չի ծրագրում վերանայել ավանդների տոկոսադրույքները, սակայն դա կախված է շուկայից և բանկի ծրագրերից:

5 Март 2012 - 09:34 AMT
ЗАО «HSBC Банк Армения» «чувствует» конкуренцию на банковском рынке Армении по линии повышения процентных ставок по вкладам и снижения их по кредитам, заявила генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд. «В 2011 мы уже пересмотрели наши позиции по банковским ставкам, и на сегодняшний день представляем для некоторых наших клиентов ипотечные кредиты под 9%-11% годовых, автокредиты – 13-14%, что на 2-3% ниже наших традиционных ставок», – сказала она 5 марта на пресс-конференции в Ереване.
В свою очередь генеральный финансовый директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Геворг Тарумян добавил, что банк пока не планирует пересматривать процентные ставки по вкладам, но «это зависит от рынка и наших программ».
«Если мы полностью выполним наши программы, мы, возможно, пересмотрим и проценты по вкладам. Цель банка – иметь вкладчиков, которые хотят не только заработать проценты по вкладам, но и развиваться вместе с нами», – добавил он.