5 Մարտ 2012 - 10:22 AMT
«HSBC Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թարումյանը խորհուրդ է տալիս Հայաստանի քաղաքացիներին կուտակել այն փոխարժեքով, որով հետագայում ծրագրում են ծախսել այդ գումարը: «Սա իդեալական տարբերակ է, եթե չեք պատրաստվում սպեկուլյացիայի դիմել: Եթե ցանկանում եք բնակարան գնել, ասենք Իսպանիայում, կուտակեք եվրոյով, եթե Հայաստանում` դոլարով կամ դրամով»,-մարտի 5-ին Երևանում հայտնել է նա:
Ինչպես հայտնել է բանկիրը, «HSBC Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ում գրանցվել է դրամային ավանդների աճ` մինչև 28 տոկոս:
«Կա միտում, որ մարդիկ ավելի շատ սկսել են խնայել դրամով, և այստեղ կարևոր դեր են խաղացել առաջարկվող դրամային ավանդները»,-հավելել է նա: Այս առնչությամբ Գևորգ Թարումյանը հավելել է, որ երկրում դոլարիզացման մակարդակն անկում է ապրել, և եթե այսպես շարունակվի, դա դրական ազդեցություն կունենա դրամային վարկավորման վրա:
Իր հերթին բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆֆորդը ընդգծել է, որ փոխարժեքի սպեկուլյացիայով զբաղվողները պետք է պատրաստ լինեն նրան, որ կարող են նաև կորուստներ ունենալ:

5 Март 2012 - 10:22 AMT
Генеральный финансовый директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Геворг Тарумян советует гражданам Армении сберегать в той валюте, в которой они планируют в дальнейшем эти сбережения потратить. «Это идеальный вариант, если вы не собираетесь спекулировать. Если хотите купить дом, например, в Испании, то сберегайте в евро, если в Армении, то – в драмах или долларах», – сказал он 5 марта в Ереване.
Тем не менее, как сообщил банкир, в ЗАО «HSBC Банк Армения» зафиксирован рост драмовых депозитов – до 28%. «Мы видим определенную тенденцию на рынке, люди стали больше сберегать в драмах, и здесь свою роль сыграли и предлагаемые драмовые вклады», – добавил он. В связи с этим Геворг Тарумян добавил, что уровень долларзиции в стране снизился и если так будет продолжатся, то это положительно скажется и на кредитовании в драмах.
В свою очередь генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд подчеркнула, что валютным спекулянтам следует быть готовым к тому, что они могут и потерять.