(?)Եթե արտասահմանյան ներդրողն ուշադրություն դարձնի Հայաստանին, ինչպիսի՞ կողմնորոշիչներ են նրա համար կարևոր առաջին հերթին:
(!)Երբ պոտենցիալ ներդրողը մտածում է այն մասին, որպեսզի դուրս գա կոնկրետ երկրի, մասնավորապես, Հայաստանի շուկա, առաջին հերթին ուշադրություն է դարձնում ընդհանուր վարչարարության վրա: Կարևոր է, թե որքանով է հեշտ ընկերություն բացելը, այն կամ արդեն գործող ընկերության ներկայացուցչությունը գրանցելը, որքանով հեշտ և արագ կարելի է ստանալ անհրաժեշտ լիցենզիաները և այլն: Այնուհետև ներդրողը նայում է հարկային և մաքսային դաշտին, թե որքան թափանցիկ է վարչարարությունը, կան արդյոք արտոնություններ արտասահմանյան ներդրողների համար: Երրորդ, նա նայում է դատական համակարգին, քանի որ ցանկացած գործարար գիտի, որ երբևէ կառաջանան խնդիրներ, որոնք անհնար է լուծել դատական համակարգից դուրս: Այս հատվածում ներդրողը հատուկ ուշադրություն է դարձնում նրա վրա, թե որքան արագ է աշխատում այդ համակարգը, որովհետև բիզնեսի համար կարևոր է, որպեսզի գործը դիտարկվի կարճ ժամկետներում և բիզնեսի համար նվազագույն ուշացումներով: Բիզնեսը չի կարող ժամանակ և փող ծախսել նրա վրա, որպեսզի մեկ տարի հետո իմանա, որ ճիշտ էր:
(?)Վերջին ժամանակները երկրի կառավարությունը զգալիորեն հեշտացրել է բիզնեսի գրանցման ընթացակարգը: Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ քայլերը, կա՞ն արդյոք ինչ-որ թերություններ: Որքանո՞վ է դա գրավում ներդրողին:
(!)Օնլայն ռեժիմով բիզնեսի գրանցման համակարգի ներմուծումը, անշուշտ, հեշտացրել է ներդրողի աշխատանքը: Միջոցներ են ձեռնարկվել նաև համակարգից բիզնեսի դուրս գալը հեշտացնելու համար: Վերջին շտկումների համաձայն, հարկային ծառայությունը պետք է ռեգիստրին պատասխանի պարտականությունների մասին հարցման օրվանից սկսած 20 օրվա ընթացքում: Կառավարությունը որոշակի ժամանակահատված անց որոշումներ է ընդունում այսպես կոչված «քնած» ընկերությունների վերացման մասին:
(?)Հեշտացվել են հարկային և մաքսային վարչարարության ընթացակարգերը, մասնավորապես, կոռուպցիայի կրճատման համար հաշվետվությունները ներկայացվում են օնլայն ռեժիմով: Ի՞նչ է անհրաժեշտ ձեռնարկել Հայաստանում բիզնես վարելը հեշտացնելու համար:
(!)Ներդրողների համար խնդիրներից մեկը ստուգիչ գների բացակայությունն է, որոնցով մաքսակետում գանձվում են տուրքերը: Դեռ 2008-ին մաքսատունը կարճ ժամանակով սկսեց օգտագործել բազային գները, և դա, հիմնականում, արվել է ավտոմեքենաների մաքսազերծման համար: Այսինքն մարդը գիտեր, թե ինչ ապրանքանիշի համար է մաքսատուրք գանձվում: Հիմա այդ գները չկան, մեծամասամբ կիրառվում է ապրանքի շուկայական արժեքի գնահատման սուբյեկտիվ մոտեցում: Երբ տնտեսվարող սուբյեկտն ապրանքագիր է ներկայացնում որոշակի երկրում որոշակի գնով ապրանք գնելու մասին, մաքսատան աշխատողը կարող է նրան չհավատալ և ինքը որոշել գինը: Նման խնդիր, որպես կանոն, առաջանում է խոշոր բիզնեսի համար, որը մեծամասամբ Հայաստանում արտասահմանյան ընկերության ներկայացուցիչ է: Իսկ ահա փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար առաջանում է ձեռք բերված ապրանքի արժեքի ապացույցի խնդիր: Այնուամենայնիվ, այդ փոփոխությունը գտնվում է կառավարությունում բանավեճերի փուլում: Ցանկություն, միանշանակ, կա, որովհետև պետությունը հասկանում է, որ Հայաստանը ներկրող երկիր է, և մեզ անհրաժեշտ են լավ նորմեր, որոնցով ներդրողների համար հնարավոր կլինի ստեղծել բարենպաստ մաքսային դաշտ: Կարծում եմ, որ դա արդեն հաջորդ գումարման խորհրդարանի հարցն է, սպասենք աշնանը: Մյուս կողմից բիզնեսի համար ամենամեծ խնդիրը սահմանին ԱԱՀ գանձելու փորձն է: Ստացվում է, որ բիզնեսն ամենասկզբից ծախսեր է կատարում, կապված ոչ թե ներկրված ապրանքի, այլ փաստացի վաճառքի հետ, թեև նա դա կարող է վաճառել որոշ ժամանակ անց:
Ինչ վերաբերվում է օնլայն ռեժիմով հարկային հաշվետվություններ ներկայացնելու համակարգի ներմուծմանը, ապա կարելի է ասել, որ համակարգը բավական ճիշտ է աշխատում: Սակայն առկա է որոշակի սուբյեկտիվ գործոն այն մասում, որտեղ հարկային մարմինների գործողություններն այդքան հստակ ներկայացված չեն օրենքում: Պետք է նշել, որ բիզինեսը սիրում է կանխատեսելի միջավայր, քանի որ ցանկացած հարկային ստուգում անդրադառնում է բիզնեսի օպերացիոն իրավիճակի վրա:
Ընդհանուր առմամբ,_Հայատանում գործող հարկային և մաքսային վարչարարությունը բավական թափանցիկ է, քանի որ այն 98 տոկոսով կանխատեսելի է ներդրողների համար:
(?)Որքանո՞վ է արտասահմանյան ներդրողը պաշտպանված Հայաստանի օրենսդրությամբ, ի՞նչը կարող է դժգոհություն առաջացնել նրա մոտ:
(!)Որպես բիզնեսի իրավունքների և շահերի պաշտպան, որպես կանոն, հանդես է գալիս դատարանը: Սակայն մենք դեռևս չենք կարող մինչև վերջ արտասահմանյան ներդրողներին ցույց տալ այն, որ մենք ունենք օբյեկտիվ դատական համակարգ, որովհետև առկա են խնդիրներ: Առաջին հերթին, դա այն է, որ դատավարությունը մեզ մոտ կարող է տևել 2-3 տարի, ինչն անընդունելի է բիզնեսի համար: Օրինակ, Գերմանիայում գործի նախնական քննության ընթացքում դատարանը երկու կողմերի մասնակցությամբ ներկայացնում է իրավիճակն այն փաստաթղթերի հիմա վրա, որոնք ներկայացվել են, հայցն ընդունելու կամ մերժելու համար:
Կողմերից յուրաքանչյուրն այս փուլում կարող է որոշում ընդունել հայցից հրաժարվելու մասին, քանի որ գիտի՝ կարող է պարտվել, դրան գումարվում են նաև բարձր դատական ծախսերը: Իսկ Հայաստանում ենթադրվում է, որ դատավորը գործի նկատմամբ վերաբերմունք կարող է ձևավորել միայն խորհրդակցության սենյակում, երբ դատական գործընթացն ավարտվել է: Ավելին, Վարչական դատարանը, որը կոչված է օգնել բիզնեսին, այնքան ծանրաբեռնված է, որ եթե հաջողվի մեկ տարում ավարտել գործը, ապա դու շահել ես: Այսինքն, մեր իրավական համակարգը բավականաչափ ձևավորված չէ և դա վերաբերվում է նաև Վճռաբեկ դատարանին: Ուստի պետք է շտկումներ կատարել քաղաքացիական, դատավարական և վարչական օրենսգրքերում գործերի որոշ տեսակների քննարկումը հեշտացնելու համար: Ինչպես նաև լուծել Վարչական դատարանում կադրերի պակասի խնդիրը կամ գործերի որոշ տեսակները հանձնել այլ դատարանների: Պետք է լուծել վճարային հանձնարարությունների հարցերը, որոնք դատարանները լսում են հազարներով: Այդ հանձնարարությունների մեծ մասը ընդհանրապես կարելի է դատարան չտալ և այնպիսի մեքենայացված համակարգ ստեղծել, որի միջոցով այն միանգանից կգնա Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն: Եթե մյուս կողմն առարկում է, ապա դա կլինի հայց և նա կգնա դատարան: Այսպիսով, անհրաժեշտություն կա բարձրացնել դատական համակարգի շարժունությունը:
Շատ լավ էր, երբ նախկինում կային մասնագիտացված դատարաններ: Բաժանման սկզբունքն ամբողջությամբ մշակված չէր, քանի որ որոշ դատարաններում ծանրաբեռնվածությունն ավելի շատ էր, քան մյուսներում: Բայց այդ դատարանները ստեղծվել էին հենց նրա համար, որպեսզի արագ լուծեին որոշ հարցեր: Մասնագիտացված դատարանների լուծարումը վաղաժամ էր, կարելի էր մեթոդներ և համակարգեր մշակել, բայց հազիվ թե վերադառնան այդ համակարգին:
(?)Ինչպիսի՞ նախաձեռնություններով կարելի է հանդես գալ Հայաստանում դատավարությունը հեշտացնելու համար:
(!)Մենք Հայաստանի արդարադատության նախարարության հետ ունենք պայմանագիր, այդ համագործակցության շրջանակներում մենք փորձագիտական գնահատական ենք տալիս փաթեթներին կամ առանձին նորմատիվ ակտերին, որոնք նախարարությունն ինքն է մշակում և որոնք գտնվում են քննարկման փուլում և դեռ չեն մտել խորհրդարան: Կա օրենքի նախագիծ քաղաքացիական-դատավարական օրենսգրքում շտկումներ մտցնելու մասին: Մենք նաև նախապատրաստում ենք մեր առաջարկները, որոնք ցանկանում ենք քննարկել արդարադատության նախարարության հետ: Մենք փորձում ենք ֆիլտր լինել բիզնեսի բարձրացրած խնդիրների և խնդրի օբյեկտիվ կողմի միջև, որը տեսնում է պետությունը:
Այսպիսով, ներդրողն իրեն հարմարավետ կզգա, երբ իրավիճակը կանխատեսելի է, երբ չկան քաղաքական և տնտեսական ռիսկեր՝ դա գլոբալ խնդիր է: Ներդրողներին միշտ ինչ-որ բան անհանգստացնում է, կան ներդրողներ, ովքեր շատ ակտիվ են և մեզանից պահանջում են զգոն լինել՝ ինչ է տեղի ունենում օրեսնդրական դաշտում, ինչը կարող է հետագայում փոխվել: Մարդիկ ցանկանում են իմանալ, թե ինչ կլինի ապագայում: Մասնավորապես, մեծ բիզնեսի համար իր գործունեության մեջ փոքր դետալ փոխելու համար պահանջվում են մեծ ջանքեր և ծախսեր, ինչպես նաև ժամանակ:
Հիմա զգալի առաջընթաց է ձեռք բերվել տեղեկացվածության առումով, քանի որ յուրաքանչյուր նախարարություն իր կայքում հրապարակում է բոլոր օրենսդրական փոփոխությունները և առցանց կարելի է հետևել ուղարկված հայտին:
(?)Հայաստանում ինչպիսի՞ ոլորտներ են ամենից շատ հետաքրքրում ներդրողներին:
(!)Հայաստանում ներդրողների համար առավել հետաքրքրիր են լեռնահանքային արդյունաբերությունը և վերամշակվող էներգետիկան, լոգիստիկան, ինչպես նաև վերամշակվող արդյունաբերությունը:
(?)Ինչո՞վ է օգնում ներդրողներին ԱՄՆ-ում «Ամերիա» Ընկերությունների խմբի դուստր ընկերությունը:
(!) «Ամերիա» Ընկերությունների խմբի դուստր ընկերությունը՝ «Ameria Group Inc»-ը, հիմա ակտիվ աշխատում է նրա վրա, որպեսզի պատշաճ մակարդակով ներդրողներին ներկայացնի Հայաստանի ներդրումային միջավայրը, պատմի ներդրումների համար առավել պոտենցիալ ոլորտների մասին: Խորհրդատվությունները ներառում են ինչպես իրավաբանական փաթեթ, այնպես էլ բիզնես վերծությունուն, մարքեթինգային հետազոտություններ և այլն: Այսինքն, մենք փորձում ենք ներդրողին տեղում համալիր տեղեկատվություն ներկայացնել այն մասին, թե ինչ և ինչպես անել:

5 Март 2012 - 10:23 AMT
Повышение мобильности судопроизводства позволит сделать Армению более привлекательной для иностранного инвестора
(?) Если иностранный инвестор обратит свой взгляд на Армению, какие ориентиры для него важны в первую очередь?
(!) Когда потенциальный инвестор думает о том, чтобы войти на рынок конкретной страны и, в частности, на рынок Армении, в первую очередь, обращает внимание на общее администрирование. Насколько легко открыть компанию: зарегистрировать ее или зарегистрировать представительство уже действующей компании, насколько легко и быстро можно получить надлежащие лицензии и т.д. Дальше инвестор смотрит на налоговое и таможенное поле, насколько это администрирование прозрачно, легко и предсказуемо, есть ли льготы для иностранных инвесторов и какие. В-третьих, он смотрит на судебную систему, поскольку любой бизнесмен допускает, что когда-нибудь возникнут те или иные проблемы, которые не возможно будет решить во вне судебном порядке. В этой части инвестор особо обращает внимание на то, насколько эта система быстро работает, потому что для бизнеса важно, чтобы дело было рассмотрено в короткие сроки и с наименьшими издержками для бизнеса. Бизнес не готов тратить время и деньги на то, чтобы спустя год-полтора узнать, что он был прав.
(?)За последнее время правительство страны значительно упростило процедуры регистрации бизнеса. Как Вы оцениваете эти шаги, есть ли какие-либо недочеты? Насколько это привлекает инвестора?
(!)Внедрение системы регистрации бизнеса в онлайн режиме, безусловно, облегчило работу для инвестора. Также приняты меры для упрощения выхода бизнеса из системы. Согласно последним поправкам налоговая служба должна ответить регистру в течение 20 дней со дня запроса об обязательствах. Также, правительство через каждый определенный промежуток времени принимает решения о ликвидации так называемых «спящих» компаний, а также объявляется амнистия.
(?)Были упрощены и процедуры налогового и таможенного администрирования, в частности, для сокращения коррупции, отчеты представляются в онлайн режиме? Что еще необходимо предпринять, чтобы облегчить инвестору ведение бизнеса в Армении?
(!)Одна из проблем для инвесторов – отсутствие контрольных цен, по которым на таможне взимаются пошлины. Еще в 2008 году таможня на короткое время стала использовать базовые цены, и это, в основном, делалось для растаможки автомобилей. То есть человек знал, за какую марку, какая таможенная пошлина взимается. Сейчас этих цен нет, применяется в большей степени субъективный подход оценки рыночной стоимости товара. Когда хозсубъет, человек представляет инвойс о покупке товара по определенной цене в определенной стране, таможенник может ему и не поверить и сам определить цену. Такая проблема, как правило, не возникает для крупного бизнеса, который в большинстве случаев является представителем иностранной компании в Армении. А вот для среднего и малого бизнеса возникает проблема доказательства стоимости приобретенного товара. Тем не менее, данное изменение находиться на стадии дискуссии в правительстве. Желание, однозначно, есть, потому что государство понимает, что Армения является импортируещей страной и нам нужны хорошие нормы, по которым для импортеров можно будет создать благоприятное таможенное поле. Думаю, что это вопрос уже парламента следующего созыва – будем ждать осени. С другой стороны самой большой проблемой для бизнеса является практика взимания НДС на границе. Получается, что бизнес с самого начала делает затраты (платит налоги) связанные не с импортированием продукции, а с фактической продажей, хотя продать он может через определенное время, и у бизнеса увеличиваются издержки.
Что же касается внедрения системы представления налоговых отчетностей в онлайн режиме, то можно сказать, что система работает довольно-таки исправно. Однако есть некоторый субъектиный фактор по той части, где действия налоговых органов не так ясно прописаны в законе. Надо отметить, что бизнес любит предсказуемую обстановку, поскольку любая налоговая проверка сказывается на операционном состоянии бизнеса. Поэтому публикация списка компаний, где проверки будут проходить на основе системы оценки риска, а также сокращение числа проверок в целом положительно рассматривается со стороны бизнеса.
В целом же, действующее в Армении налоговое и таможенное администрирование достаточно прозрачно, поскольку в 98% для инвестора оно предсказуемо.
(?)Насколько иностранный инвестор защищен законодательством Армении, что может вызвать его недовольство?
(!)В качестве защитника прав и интересов бизнеса, как правило, выступает, суд. Однако мы пока что не можем до конца показать иностранным инвесторам то, что у нас объективная судебная система, потому что есть проблемы. В первую очередь это то, что судопроизводство у нас может длиться 2-3 года, что для бизнеса неприемлемо. Например, в Германии, во время предварительного рассмотрения дела суд при участии обеих сторон представляет ситуацию на основании тех документов, которые были представлены, для принятия или отклонения иска. Каждая сторона уже на этой стадии может принять решение отказаться от иска по существу, так знает, что может проиграть, к этому прибавляются и высокие судебные издержки. В Армении же подразумевается, что отношение к делу судья должен сформировать только в совещательной комнате, когда судебный процесс закончен. Более того, Административный суд, призванный помогать бизнесу, так загружен, что если удастся за год закончить дело, то ты выиграл. То есть, у нас недостаточно сформирована правовая система, и это касается и прецедентного права Кассационного суда. Поэтому следует сделать поправки в гражданский, процессуальный и административный кодексы, чтобы упростить рассмотрение некоторых видов дел. А также решить проблемы с нехваткой кадров в Административном суде либо некоторые типы дел отдать другим судам. Надо решить вопросы и с платежными поручениями, которые суды слушаю тысячами. Большинство этих поручений вообще можно в суд не отдавать и создать такую механизированную систему, посредством которой оно сразу пойдет в СПИСА. Если же у другой стороны есть возражение, то это будет иск, и он пойдет в суд. Таким образом, есть необходимость в повышении мобильности судопроизводства.
Очень хорошо было, когда раньше были специализированные суды. Принцип разделения был не полностью доработан, поскольку в некоторых судах нагрузка была больше, чем у других. Но эти суды созданы именно для того, чтобы оперативно решать некоторые вопросы, и нагрузка на некоторые суды была бы минимизирована. Упразднение специализированных судов было преждевременным, можно было доработать методы и системы, но к этой системе вряд ли вернуться.
(?)С какими же инициативами можно выступить, чтобы облегчить судопроизводство в Армении?
(!)С Министерством юстиции Армении у нас есть договор, в рамках этого сотрудничества мы даем экспертную оценку тем пакетам или единичным нормативным актам, которые Министерство само разрабатывает и которые находятся на стадии обсуждения и еще не вошли в парламент. Есть проект закона о внесении поправок в гражданско-процессуальный кодекс. Эти поправки позволят сделать делопроизводство быстрее. Мы также подготавливаем свои предложения, которые хотим обсудить с Минюстом – предложения подразумевают внесение изменений не только в гражданско-процессуальный кодекс, но и в административно-процессуальный кодекс, и гражданский кодекс. Мы стараемся быть фильтром между проблемами, которые поднимает бизнес, и объективной стороной проблемы, которую видит государство.
Таким образом, инвестор будет чувствовать себя комфортно, когда ситуация предсказуема, когда нет политических и экономических рисков – это глобальная проблема. Инвесторов всегда что-то тревожит, есть инвесторы, которые проактивны и требуют от нас быть на чеку – что, где и когда происходит в законодательном поле, что может в дальнейшем изменено. Люди хотят знать, что будет в будущем, предугадать ситуацию. В частности, для большого бизнеса, для того, чтобы что-то изменить, маленькую деталь в своей операционной деятельности, требуются большие средства и усилия, а также время. Сейчас достигнут значительной прогресс в плане информированности, поскольку каждое министерство на своем сайте публикует все законодательные изменения и в онлайн режиме можно проследить за отправленной заявкой по тому или иному вопросу.
(?)Какие сферы больше всего интересуют инвесторов сейчас в Армении?
(!)Наиболее интересными сферами для инвесторов в Армении являются горнорудная промышленность и возобновляемая энергетика, логистика, а также перерабатывающая промышленность.
(?)Чем помогает инвесторам дочерняя компания Группы компаний «Америя» в США?
(!)Дочерняя компания Группы компаний “Америя” – “Ameria Group Inc” сейчас активно работает именно над тем, чтобы на достойном уровне представить инвесторам инвестиционный климат Армении, рассказать о наиболее потенциальных сферах для вложения. Консультации включают как юридический пакет, так и бизнес-анализ, маркетинговые исследования и другое. То есть, мы пытаемся инвестору на месте представить комплексную информацию о том, говоря простыми словами, что и как сделать.