5 Մարտ 2012 - 13:48 AMT
Ինչպես հաղորդում է բորսայի մամլո ծառայությունը, «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ն 2009թ.-ից մասնակցում էր Բորսայի արտարժույթի հարթակում, իսկ 2010թ.-ից նաև վարկային ռեսուրսների հարթակում: «Այսուհետ ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔԱ Արմենիա-ի անդամի կարգավիճակում «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ն կմասնակցի բորսայական առևտրին` բոլոր շուկաներում և հարթակներում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
«Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «ԻԹԲ» Միջազգային Առևտրային Բանկ» ՓԲԸ իրավահաջորդը: Բանկն իր գործունեությունը ՀՀ-ում սկսել է 1992 թվականին և գործում է համաձայն ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից տրված թիվ 72 լիցենզիայի: 2000թ. ապրիլին բանկի բաժնետոմսերը ձեռք բերվեցին արտասահմանյան ընկերությունների կողմից, որոնք հետագայում ընդգրկվեցին Մակարիոս խմբում: 2007թ.-ին Բանկի 100 % բաժնետոմսերը ձեռք բերվեցին «Բիբլոս Բանկ Էս.Էյ.Էլ»-ի կողմից: Վերջինս հանդիսանում է Լիբանանյան խոշորագույն բանկերից մեկը, որը գործում է մի շարք երկրներում, ինչպիսիք են Ֆրանսիա, Բելգիա, Անգլիա, Սիրիա, Իրաք, Կիպրոս, Սուդան և այլն: 2008թ.-ին «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կանոնադրական հիմնադրամում Զարգացման ևՎերակառուցման Եվրոպական Բանկը («ԶՎԵԲ») և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային Զարգացման Հիմնադրամը («ՕՄԶՀ») ձեռք են բերել մասնակցություն հետեվյալ կերպ. «ԶՎԵԲ»` 25% + 1 բաժնետոմս, իսկ«ՕՄԶՀ»` 10%-ը:

ЗАО «Библос Банк Армения» с 5 марта 2012 года стал членом фондовый биржи NASDAQ OMX Armenia. Как сообщает пресс-служба биржи, банк, начиная с 2009 года, принимал участие на валютной площадке, а с 2010 года также на площадке кредитных ресурсов. «Отныне в качестве полноправного члена NASDAQ OMX Armenia ЗАО «Библос Банк Армения» также будет торговать и на всех рынках и площадках биржи», – отмечается в сообщении.
ЗАО «Библос Банк Армения» является правопреемником ЗАО «ИТБ» Международный Торговый Банк». В апреле 2000 года акции банка были приобретены со стороны иностранных компаний, вошедшими в дальнейшем в состав Группы Макариос. В 2007 году 100% акций банка были приобретены со стороны одного из крупнейших ливанских банков «Библос Банк Эс.Эй.Эл.», располагающего филиалами во многих странах мира – Франция, Бельгия, Англия, Сирия, Ирак, Кипр, Судан и т. д. В 2008 году Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Международный фонд развития ОПЕК (МФРО) приобрели следующее долевое участие в уставном фонде ЗАО "Библос Банка Армения”: ЕБРР – 25%+1 акция, МФРО – 10%.