7 Մարտ 2012 - 14:39 AMT
ՎԶԵԲ-ը մտադիր է իր փորձը կիրառել Հայաստանի մարզպետարաններում, որպեսզի իրենց գործունեությունը առևտրային դառնա ու թափանցիկ լինի բնակչությանը որակյալ ծառայությունների տրամադրման հարցում: Այդ մասին մարտի 7-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Թուրքիայի, Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի տարածքում ՎԶԵԲ գլխավոր տնօրեն Օլիվիե Դեկամպը:
Նա հիշեցրել է, որ 2012-2015թթ. բանկի նոր ռազմավարությունը Հայաստանում հիմնված է նույն դրությների վրա՝ նպաստելու երկրի կայուն զարգացմանը, ֆինանսական սեգմենտի և մասնավոր սեկտորի ամրապնդմանը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, ագրոբիզնեսին, արտահանող և լեռնահանքային արդյունաբերության ընկերություններին, ինչպես նաև ՏԻՄ տնօրինության տակ գտնվող ենթակառուցվածքների՝ ջրամատակարարում, աղբահանություն, հասարակական տրանսպորտ, բարելավմանը:
Իր հերթին ՎԶԵԲ ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը հավելել է, որ 2012թ. բանկը մտադիր է ստորագրել երեք ենթակառուցվածքային ծրագրեր երկրի մարզերում:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները գտնվում են Հայաստանում` երկրի տնտեսության և ՎԶԵԲ-ի սպասելիք դերի մասին թարմ ինֆորմացիա ստանալու համար:

7 Март 2012 - 14:39 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) намерен применить свой опыт в муниципалитетах Армении, чтобы сделать их коммерческими и прозрачными в плане предоставления качественных услуг населению. Об этом 7 марта на пресс-конференции в Ереване сказал генеральный директор по региону Турции, Восточной Европы, Кавказа и Средней Азии Оливье Декамп.
В связи с этим он напомнил, что новая стратегия банка в Армении на 2012-2015 гг. основана на прежних положениях: стабилизация и укрепление банковского сектора посредством содействия малому и среднему бизнесу, агробизнесу, экпортоориентированным компаниям и горнорудной промышленности, а также улучшение определенных инфраструктур, подотчетных муниципалитетам – это водоснабжение, удаление мусора и общественный транспорт. Одновременно с этим EBRD будет работать над программой по энергосбережению в Армении.
В свою очередь, глава Ереванского офиса EBRD Валериу Разлог добавил, что в течение 2012 года банк планирует подписать три инфраструктурные программы в муниципалитетах страны.
Высокопоставленные представители Европейского банка реконструкции и развития находятся в Армении 6-7 марта для получения свежей информации об экономике Армении и ожидаемой роли EBRD в стране. Визит проходит в контексте новой стратегии EBRD по Армении на 2012-2015 гг., в которой подтверждается неизменное намерение банка продолжать содействие стабильному развитию страны для усиления финансового сегмента и частного сектора, в том числе, для поддержки малого и среднего бизнеса.