Հաքերային խմբավորում Anonymous-ը մարտի 7-ին կոտրել է Վատիկանի պաշտոնական կայքը, հաղորդում է Agence France-Presse-ը։
Կայքում հաքերները Վատիկանի հոգևորականությանն ուղղված հաղորդագրություն են թողել՝ նշելով, որ հարձակումը հանդիսանում է «պատասխան աբսուրդային և անարխիստական հայեցակարգին», որը տարածում է Վատիկանը։ Ըստ հաքերների, Վատիկանի հոգևորականությունը միայն շահույթ ստանալու համար է ապրում։
Նրանք նաև նշել են, որ հարձակումը քրիստոնեական կրոնի դեմ չէ կամ հավատացյալների, այլ «կոռումպացված Հռոմեակաթոլիկ եկեղեցու» դեմ։
2011-ին Anonymous-ն արդեն մեկ անգամ փորձել էր կոտրել Վատիկանի կայքը, սակայն այդ փորձն անհաջողությամբ էր պսակվել ։
Anonymous-ը հայտնի է 2010-ից իր կատարած մի շարք DDoS հարձակումներով` ուղղված խոշոր ընկերությունների և կառավարական կայքերին` PayPal-ին, Visa-ին, MasterCard-ին, Sony-ի PlayStation ցանցին և այլն։ Իր հաղորդագրություններում Anonymous-ը մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների` ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։

8 Март 2012 - 09:33 AMT
7 марта хакерская группировка Anonymous взломала официальный сайт Ватикана, сообщает Agence France-Presse.
На сайте хакеры оставили обращение к представителям духовенства Ватикана, в котором отметили, что атака является "ответом на абсурдные и анахронические концепции, которые данная организация, существующая ради получения прибыли, распространяет по миру", пишет Lenta.ru.
Хакеры также отметили, что атака направлена против "коррумпированной Римско-католической церкви", а не против христианской религии или верующих.
В 2011 году Anonymous уже пытались взломать сайт Ватикана, однако тогда попытка не увенчалась успехом.
Хакерская группировка Anonymous в 2011 году совершила ряд DOS-атак, вследствие которых были отключены сайты сервиса онлайн-платежей PayPal, а также Visa и MasterCard. Группа Anonymous борется против решения турецкого правительства о цензуре сайтов. Ее обвиняют во взломе сайтов некоторых банков и компаний, например сайта PlayStation Network компании Sony, а также правительственных сайтов Египта, Турции и Туниса.