8 Մարտ 2012 - 09:36 AMT
Ընկերությունն իր որոնողական համակարգի գլխավոր էջում կանանց միջազգային տոնի կապակցությամբ տոնական լոգոտիպ է տեղադրել
Google ընկերությունն իր որոնողական համակարգի գլխավոր էջում կանանց միջազգային տոնի կապակցությամբ տոնական լոգոտիպ (Doodle) է տեղադրել: Այն գունազարդ լոգոտիպ է գեղեցիկ գրաֆիկական պատկերներով՝ կնոջ սեռը ցուցանող նշան, ծաղիկ։
Մարտի 8-ը Կանանց միջազգային օրն է, երբ նշվում են կանանց նվաճումները քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական ոլորտներում: Տոնը նշվում է ՄԱԿ-ի կողմից, իսկ որոշ երկրներում (Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Ուկրաինա) այդ տոնը ազգային տոն է:
1910թ Կոպենհագենում կայացել է Աշխատող կանանց 2-րդ միջազգային կոնֆերանսը: Կլարա Ցետկինն առաջարկեց տոնել Կանանց միջազգային տոնը: Նա առաջարկել է, որ Կանանց օրը տոնվի ամեն տարի նույն օրը բոլոր երկրներում: Այս օրը Ցետկինը առաջարկել է տոնել որպես կանանց` իրենց իրավունքների համար պայքարի օր:
Այս օրը բոլոր մայրցամաքների կանայք, ովքեր տարբերվում են լեզվային, էթնիկ, մշակութային, տնտեսական և քաղաքական առանձնահատկություններով, հնարավորություն ունեն հավաքվելու և հիշելու 9 տասնամյակների ընթացքում` հավասարության, արդարության, խաղաղության և զարգացման համար մղվող պայքարը:

8 Март 2012 - 09:36 AMT
Компания Google разместила на главной странице своего крупнейшего в мире Интернет-поисковика праздничный логотип (Doodle) в честь международного женского дня 8 марта.
Вместо традиционных букв в четверг логотип Google был оформлен разноцветными графическими символами, среди которых – "зеркало Венеры", которое обычно используется для обозначения женщины, и цветок – традиционный подарок на 8 марта.
8 марта — Международный женский день — всемирный день женщин, когда отмечаются достижения женщин в политической, экономической и социальной областях, празднуется прошлое, настоящее и будущее женщин планеты.
Праздник отмечается Организацией объединенных наций, а в некоторых странах (в России, Армении, Азербайджане, Белоруссии, Украине) этот день является национальным праздником.
В 1910 году в Копенгагене состоялась 2-я Международная конференция работающих женщин (Second International Conference of Working Women). Лидер женской группы социал-демократической партии Германии Клара Цеткин выдвинула идею празднования Международного женского дня. Она предложила, чтобы Женский день отмечался ежегодно в каждой стране в один и тот же день. Целью этого праздника Цеткин назвала борьбу женщин за свои права.