10 Մարտ 2012 - 11:01 AMT
Մենք դիմակայեցինք ծանր փորձությանը` մեր պետության իմունային համակարգը ևս մեկ աստիճանով ամրացնելով: Հասցրեցինք արդյունքներ էլ գրանցել, որոնք ինչ-որ բան նշանակում են: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ 13-րդ համագումարում:
Նախագահը նշել է, որ մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն 2011 թվականին կազմել է մոտ 3174 ԱՄՆ դոլար 2006 թվականի 1982 ԱՄՆ դոլարի դիմաց` աճելով 1.6 անգամ: Այս ցուցանիշն ինձ համար բավարար ցուցանիշ չէ: Նույնիսկ ամոթալի ցուցանիշ է, որովհետև այսօր քաղաքակիրթ երկրներում մեկ շնչին հասնում է 30-ից մինչ 50 հազար ԱՄՆ դոլար ՀՆԱ: Բայց, ինչպես և մենք մշտապես ասել ենք և պայմանավորվել ենք, ամեն ինչը պետք է դիտարկենք միայն ու միայն համեմատության մեջ, հակառակ պարագայում հարց է առաջանում՝ իսկ ո՞վ է դատավորը: Այս ցուցանիշը միջազգայնորեն համադրելի գներով մեկ շնչի հաշվով համախառն ներքին արդյունքը 2011 թվականին կազմել է մոտ 5395 ԱՄՆ դոլար:
Հաջողվել է վերականգնել ճգնաժամի հետևանքով կորցրած աշխատատեղերի քանակն ու առաջ գնալ: Կորցրածը վերականգնելուց բացի հնարավոր է եղել զբաղվածների թիվն այս ժամանակահատվածում ավելացնել շուրջ 18 հազարով: Վերջին 5 տարիների ընթացքում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը աճել է 1.8 անգամ, իսկ իրական արտահայտությամբ 40.4 տոկոսով` 63.9 հազար դրամից հասնելով 115.3 հազար դրամի, ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը 2011 թվականին 2006 թվականի նկատմամբ աճել է 1.6 անգամ` կազմելով 2,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Համեմատության համար ասեմ, որ դա ավելին է, քան Հայաստանի Հանրապետության համախառն ներքին արդյունքը, այսինքն ապրանքների և ծառայությունների ողջ արտադրությունը, 2002 թվականին:
Նույն 5 տարիների ընթացքում բնակչության և տնտեսավարողների խնայողությունների հաշվին ձևավորված ավանդներն ավելի քան եռապատկվել են` հասնելով 983 միլիարդ դրամի: Ընդ որում ավանդատուների քանակն այդ ընթացքում ավելացել է 595 հազարով, որոնցից 565 հազարը ֆիզիկական անձինք են` մեր քաղաքացիները:
2006 թվականի 9.2 տոկոսից 2011 թվականի տարեվերջի դրությամբ տնտեսությանը տրամադրված վարկերի ծավալը հասցվել է ՀՆԱ-ի 32.9 տոկոսին: Այստեղ էլ համեմատության համար ասեմ, որ դա ավելին է, քան Հայաստանի Հանրապետության ողջ համախառն ներքին արդյունքը 2001 թվականին:
2011 թվականի արդյունքներով հարկային մուտքեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը հասցրեցինք ՀՆԱ-ի 20.1 տոկոսի մակարդակին` 5 տարիների ընթացքում բարելավելով 3 տոկոսային կետով: Սա իսկապես լուրջ թիվ է: Նախորդ տարվա ցուցանիշներով բացարձակ մեծությամբ դա մոտ 116 միլիարդ դրամ է նշանակում: Միևնույն ժամանակ մենք նաև հարկային լուրջ արտոնություններ ենք կիրառել բիզնեսի` հատկապես փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման համար, որոնց, այսպես ասած, «բյուջետային գինը» միայն 2011 թվականին կազմել է շուրջ 60 միլիարդ դրամ: Այս երկու բացարձակ թվերը մեկ բանի մասին են խոսում, այն մասին, որ հաջողվել է ստվերից դուրս բերել հարյուրավոր միլիարդ դրամի շրջանառության տնտեսավարում:
Նույն հատվածում սոցիալական ծախսերն ավելացել են 1.9 անգամ, ընդ որում կենսաթոշակների գծով` 2.2 անգամ: Արդյունքում 2.5 անգամ ավելացել են կենսաթոշակի միջին և բազային մակարդակները, 79 տոկոսով` ընտանեկան նպաստի միջին չափը, 7 անգամ` երեխայի խնամքի համար նպաստը, ավելի քան 12 անգամ` 3-րդ և հաջորդ երեխայի ծննդյան նպաստը, ասել է նախագահն իր ելույթում:

10 Март 2012 - 11:01 AMT
Армении удалось преодолеть кризис и не допустить «крушения» банковской системы, а также изыскать средства для реализации намеченных социальных программ в период кризиса. С таким заявлением на 13-ом съезде Республиканской партии Армении выступил глава государства и лидер партии Серж Саргсян.
Как сообщил президент, партия завершает этот период своего правления с утвержденным государственным бюджетом величиной 1 триллион 44 миллиарда драмов. «Мы выдержали тяжелое испытание, еще более укрепив иммунную систему нашего государства. Успели зарегистрировать и результаты, которые кое-что да значат», – подчеркнул он. По его словам, в расчете на душу населения ВВП в 2011 году составил около 3174 долларов США, против 1982 долларов США в 2006 году, таким образом, увеличившись в 1,6 раза.
Одновременно глава государства добавил, что удалось восстановить количество рабочих мест, потерянных в результате кризиса и обеспечить движение вперед, увеличив число занятых почти на 18 тысяч. В течение 5 лет средняя месячная номинальная зарплата выросла в 1,8 раз, а в реальном выражении на 40,4%, достигнув от 63,9 тысяч драм до 115,3 тысячи драмов.
Экспорт товаров и услуг в 2011 году по отношению к 2006 году вырос в 1,6 раз, составив 2,4 миллиарда долларов США. За те же 5 лет сформированные за счет сбережений населения и хозяйствующих субъектов вклады более чем утроились, достигнув 983 миллиарда драмов. Притом число вкладчиков за этот период увеличилось на 595 тысяч. От 9,2% в 2006 года по положению на конец 2011 года объем предоставленных экономике кредитов доведен до 32,9% от ВВП.
Касаясь налоговых поступлений, Серж Саргсян сказал, что по итогам 2011 года соотношение налоговых поступлений к ВВП было доведено до уровня 20,1% от ВВП, улучшив за 5 лет этот показатель на три процента. «Это действительно серьезная цифра. По показателям прошлого года в абсолютной величине это означает около 116 миллиардов драм», – отметил он.
В связи с этим глава Армении добавил, что были предоставлены налоговые льготы для развития бизнеса, в особенности, малого и среднего бизнеса, чья, так сказать, «бюджетная цена» только в 2011 году составила порядка 60 миллиардов драм. «Эти две абсолютные цифры свидетельствуют об одном: о том, что удалось вывести из тени обороты хозяйственной деятельности в пределах сотен миллиардов драмов», – добавил он.