10 Մարտ 2012 - 11:24 AMT
2007 թվականի համեմատ 2.5 անգամ ավելացել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արտադրության ծավալը` կազմելով 205 մլն ԱՄՆ դոլար: Այս մասին մարտի 10-ին Երևանում կայացած ՀՀԿ 13-րդ համագումարում հայտարարել է երկրի նախագահ ու կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը: «82 տոկոսով աճել է ոլորտի ընկերությունների քանակը` 2011 թվականին կազմելով շուրջ 300 և ապահովելով մոտ 7 հազար աշխատատեղ»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ նախագահը հավելել է, որ բարձր որակավորում պահանջող և տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանման տեսակարար կշիռն արտահանվող արդյունաբերական ապրանքների կառուցվածքում 2007-2010 թվականների ընթացքում աճել է 1.4 անգամ: «Ընդ որում, նույն ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի և Վրաստանի համանուն աճերը կրկնակի, իսկ Թուրքիայինը` 1.6 անգամ զիջում են Հայաստանի աճի մեծությանը»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

10 Март 2012 - 11:24 AMT
Армении удалось 2,5 раза увеличить объем производства в сфере информационных технологий по сравнению с 2007 годом, до 205 млн долларов США. Об этом 10 марта на 13-ом съезде Республиканской партии Армении сказал глава государства и лидер партии Серж Саргсян. «На 82% выросло число компаний в этой сфере, составив в 2011 году цифру порядка 300 и обеспечив почти 7 тысяч рабочих мест», – сказал он.
В связи с этим президент добавил, что удельный вес экспорта продукции, требующей высокой квалификации и технологически емкой, в структуре экспортируемой промышленной продукции в течение 2007-2010 годов вырос в 1,4 раза. «При этом, за тот же период рост аналогичных показателей в Азербайджане и Грузии уступает вдвое, а в Турции – в 1,6 раза величине роста показателей Армении», – подчеркнул Серж Саргсян.