10 Մարտ 2012 - 13:15 AMT
Հայաստանի տնտեսությունը կախված է համաշխարհային զարգացումներից: «Այսօր Հայաստանում տնտեսական աճը կամ անկումը էապես կախված է արտաքին գործոններից»,-մարտի 10-ին ՀՀԿ 13-րդ համագումարին հայտարարել է ՀՀ նախագահ և կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը: Ավելին, ըստ նրա, Հայաստանի դեպքում ուղիղ կապ կա տնտեսական աճի և արտասահամանից եկող դրամական փոխանցումների միջև:
Ուստի, որպեսզի ապագայում խուսափենք դրանից, արդեն այսօր պետք է ստեղծել վաղվա տնտեսությունը, ինչը պահանջում է կառավարման և կարգավորման մեխանիզմների բարեփոխումներ և մոդեռնիզացիա: «Պետք է տնտեսական զարգացման նպատակադրումից անցում կատարենք տնտեսական զարգացման հայեցակարգերին»,-ընդգծել է նա:
Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ տնտեսական աճը չի լուծի մեր խնդիրները, եթե այն չի հիմնվում տնտեսության նոր ճյուղերի, գործունեության նոր ձևերի, նոր ձեռնարկությունների, նոր ապրանքների և ծառայությունների ստեղծման վրա: «Այս գործընթացում պետք է ազատորեն ներգրավվեն բոլոր ունակ մարդիկ և դրա համար պրոտեկցիոնիզմի կարիք չպետք է լինի»,-հավելել է նա:
Ինչպես ընդգծել է նախագահը, բազմաթիվ տարիների ընթացքում իշխանությունները և կուսակցությունը բոլոր ջանքերը ներդրել են Հայոց պետականության կայացման համար: Ըստ նրա, Հայաստանը քայլ առ քայլ ամրացրել է բանակը, ավելացրել պետական կառավրման արդյունավետությունը, արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու ճկունությունը, ստեղծել է ֆինանսա-բանկային, հարկային, արդարադատության և բազմաթիվ այլ համակարգեր և ամրացրել մեր երկրի դիրքը աշխարհում:

Экономика Армении зависит от всемирных развитий, как и многие другие страны. «Сегодня экономический рост или спад Армении существенно зависит от влияния внешних факторов», – сказал 10 марта на 13-ом съезде Республиканской партии Армении глава государства и лидер партии Серж Саргсян. Более того, по его словам, в случае Армении также есть прямая связь между экономическим ростом и величиной идущих из-за рубежа денежных трансфертов.
Поэтому, для того, чтобы в будущем избежать этого, уже сегодня нужно создавать завтрашнюю экономику, что требует изменения и модернизации механизмов управления и регулирования. «Нам нужно от постановки целей экономического роста перейти к концепции экономического развития», – подчеркнул он.
Серж Саргсян добавил, что экономический рост не решит наших проблем, если он не базируется на новых экономических отраслях, новых видах деятельности, новых предприятиях, производстве новых товаров и услуг, тем более, что возможности экстенсивного развития со временем истощаются. «В этот процесс должны свободно вовлекаться все способные люди, и для этого не должно быть нужды в каком-либо протекционизме», – добавил он.
Как отметил президент, на протяжении многих лет власти и партия вкладывали все свои силы и способности в дело становления государства Армения. По его словам, шаг за шагом Армения укрепляла армию, увеличивала эффективность государственного управления, гибкость в противостоянии внешним вызовам, создавала финансово-банковскую, налоговую, казначейскую системы, систему правосудия и многие другие сферы, улучшала бизнес-климат, укрепляла основы общественного сосуществования и укрепляли позиции нашей страны в мире. «Не преувеличиваю, с этой точки зрения мы действовали довольно успешно. Сегодня мы уже имеем реальность, когда государство состоялось до такой степени, что мы можем направить значительную часть наших способностей на решение других, не менее важных задач», – резюмировал глава государства.