Մարտի 12-ին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն և Զարգացման եվրասիական բանկը փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը 10 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորելու համար վարկային համաձայնագիր են ստորագրել: Փաստաթուղթը Երևանում ստորագրել են «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը, իսկ ԶԵԱԲ կողմից` վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան:
«Մեր բանկը շարունակում է ակտիվորեն մշակել միջազգային հարաբերություններ, և այսօր մենք վարկային համաձայնագիր ենք ստորագրում ՓՄՁ ֆինանսավորման համար»,- ասել է Խանդկարյանը` հավելելով, որ աջակցությունը ՓՄՁ զարգացմանը բանկի համար առաջնահերթ ուղղություն է, և «ցանկացած տնտեսության զարգացման ողնաշարն է»:
Խանդկարյանը հաղորդել է նաև, որ դրանով «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի» համագործակցությունը ԶԵԱԲ հետ չի ավարտվում, քանի որ բանկը ԶԵԱԲ հետ բանակցություններ է վարում նաև առևտրային ֆինանսավորման զարգացման վարկային գիծ բացելու, ինչպես նաև էներգախնայող նախագծերի վարկավորման ֆոնդեր ստանալու համար:
Դմիտրի Ժուրբան իր հերթին հավելել է, որ ԶԵԱԲ-ն ընդլայնում է իր համագործակցությունը Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի հետ. երկրում ԶԵԱԲ աշխատանքի մեկնարկից ի վեր այդ հատվածին 50 մլն դոլար է ուղղվել: «Ես երջանիկ եմ, որ շարժումը չի դադարում, և մենք շփման նորանոր կետեր ենք գտնում»,- ընդգծել է նա:

12 Март 2012 - 07:55 AMT
12 марта ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпробанка” и Евразийский банк развития подписали кредитное соглашение для финансирования малого и среднего бизнеса в размере 10 млн. долларов. Документ в Ереване подписали генеральный директор ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпробанка” Армен Хандкарян, а со стороны ЕАБР – заместитель председателя правления Дмитрий Журба.
“Наш банк продолжает активно наращивать международные отношения, и сегодня подписываем кредитное соглашение для финансирования МСБ”, – сказал Хандарян. При этом он добавил, что содействие развитию МСБ является приоритетным направлением для банка и “хребтом развития любой экономики”.
Глава банка также сообщил, на этом сотрудничество “Арэксимбанка-группа Газпробанка” с ЕАБР не заканчивается, поскольку банк ведет переговоры с ЕАРБ для открытия кредитной линии на развитие торгового финансирования, а также на получение фондов под кредитование энергосберегающих проектов.
В свою очередь Дмитрий Журба добавил, что ЕАБР расширяет свое сотрудничество с финансовой сферой Армении, с начала его работы в стране было направлено в этот сектор 50 млн. долларов . “Я счатлив, что движение не останавливается и мы находим новые точки соприкосновения”, – подчеркнул он.