12 Մարտ 2012 - 08:12 AMT
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» մտադիր է առաջիկա տարիներին խթանել աջակցությունը փոքր ու միջին բիզնեսին ու ՓՄՁ-ների վարկային պորտֆելը մինչև 2014թ. հասցնել 50-60 մլրդ դրամի: Այդ մասին մարտի 12-ին Երևանում հայտարարել է Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:
Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմում է 80 մլրդ դրամ, որից ՓՄՁ-ներին բաժին է ընկնում շուրջ 10 մլրդ դրամը: Նա հավելել է, որ հատուկ ուշադրություն կհատկացվի մարզերին, իսկ որպես գերակա ճյուղեր առանձնացրել է առևտուրը, գյուղմթերքի վերամշակումը և այլ ոլորտներ:
Ինչպես ասել է Խանդկարյանը, այսօրվա դրությամբ վարկերը ՓՄՁ-ների համար հատկացվում են դրամով տարեկան միջինը 15-16 տոկոսով, 3-5 տարի ժամկետով:
Բանկիրը կարևորել է այն, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը բաժին է ընկնում ՓՄՁ-ներին, ուստի «ոչ մի աևտրային բանկ չի կարող դա անտեսել» ու պարտավոր է ուշադրության կենտրոնում պահել ՓՄՁ-ները:
Մարտի 12-ին Փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԱԲ) և «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ստորագրել են վերջինիս 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկի տրամադրման մասին պայմանագիր: Զարգացման եվրասիական բանկի կողմից պայմանագիրը ստորագրել է ԶԵԱԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան, իսկ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ կողմից` բանկի Գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:

ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпробанка” планирует в ближайшие годы увеличить кредитный портфель по линии содействия малому и среднему бизнесу и довести его до 50-60 млрд. драмов к 2014 году. Об этом 12 марта в Ереване сообщил журналистам генеральный директор ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпробанка” Армен Хандкарян.
По его словам, на сегодняшний день общий кредитный портфель банка составляет 80 млрд драмов, из которых на долю МСБ приходиться порядка 10 млрд. драмов. В связи с этим банкир добавил, что осбое внимание будет уделятся кредитованию в областях Армении, а среди приоритетных сфер выделил торговлю, перерабатывающую сельхозотрасль и другое.
Как сообщил Хандкарян, на сегодняшний день кредиты для МСБ в банке выдаются в драмах в среднем под 15-16 процентов годовых, сроком на 3-5 лет.
Банкир придал важность тому, что в ВВП Армении на долю МСБ приходится порядка 50 процентов, поэтому “ни один коммерческий банк не может пройти стороной” и обязательно должен держать МСБ в центре внимания.
12 марта ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпробанка” и Евразийский банк развития подписали кредитное соглашение для финансирования малого и среднего бизнеса в размере 10 млн. долларов. Документ в Ереване подписали генеральный директор ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпробанка” Армен Хандкарян, а со стороны ЕАБР – заместитель председателя правления Дмитрий Журба.